Przedstawicielka rządu Antonia Costy wyjaśniła, że nadmierny zakup dawek służy nie tylko do przygotowania rezerw szczepionki, ale przede wszystkim, “aby zapewnić innym państwom niezbędne dawki”.

Szefowa resortu zdrowia przypomniała, że część niewykorzystanych szczepionek rząd zamierza przekazać na Timor Wschodni oraz do byłych portugalskich kolonii w Afryce. W lutym premier Costa zapewniał, że będzie to łącznie 5 proc. odebranych przez Portugalię dostaw szczepionki.

Marta Temido potwierdziła, że od marca należy spodziewać się w Portugalii masowych testów na obecność koronawirusa. Zastrzegła jednak, że będą one przeprowadzane u osób zatrudnionych w sektorach, w których występuje “wysoki poziom kontaktów międzyludzkich”.

Szefowa resortu zdrowia przyznała, że po roku od potwierdzenia w Portugalii pierwszych zakażeń koronawirusem rząd nie unika odpowiedzialności za nasilenie się epidemii.

“Mogliśmy zrobić więcej w celu zahamowania rozwoju Covid-19 (…). W walce z epidemią publiczna służba zdrowia nie była ograniczona brakiem pieniędzy” - podsumowała portugalska minister zdrowia.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ tebe/