Jak poinformowano decyzje podjęto stosunkiem głosów 4:1 po siedmiu godzinach obrad, po wysłuchaniu opinii specjalistów.

Rosyjska szczepionka ma być stosowana pod pewnymi warunkami, np. będzie mogła być podawana tylko zdrowym osobom dorosłym.

W kwietniu br. Anvisa nie zgodziła się na dopuszczenie Sputnika V, mimo apeli gubernatorów stanowych, argumentując swoją odmowę "poważnym ryzykiem" i brakami danych dotyczących bezpieczeństwa, jakości i skuteczności szczepionki.

Reklama

Wywołało to konflikt z Rosjanami, którzy zagrozili wytoczeniem brazylijskiej agencji procesu o zniesławienie i oskarżali ją o ugięcie się pod naciskiem Stanów Zjednoczonych.

Jak zapewnił Kiriłł Dmitriew, szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF), który zajmuje się marketingiem Sputnika, szczepionka dotrze do Brazylii w lipcu. Dodał, że Brazylia jest 67 krajem, który wydał zgodę na stosowanie Sputnika V.

Według RDIF i moskiewskiego Instytutu Gameleia skuteczność Sputnika V w zwalczaniu Covid-19 wynosi 97,6 proc.

Indyjska szczepionka Covaxin, produkowana przez prywatną firmę Bharat Biotech w mieście Hajdarabad, również była poprzednio odrzucona przez Anvisę. Jednak decyzje zmieniono wobec dramatycznego braku szczepionek, zwłaszcza w niektórych rejonach rozległego kraju.

Dotychczas zaszczepiono w Brazylii 47,6 mln ludzi jedną dawką, czyli 22,6 proc. ludności i 22,7 mln dwoma, czyli 10,6 proc. liczby ludności kraju wynoszącej ponad 210 mln.

Brazylia jest w czołówce krajów najciężej dotkniętych pandemią. Dotychczas zarejestrowano 16,84 mln potwierdzonych przypadków i ponad 470 tys. zgonów. (PAP)

jm/