Zmianą usunięto z zapisów wyrażenie "lira turecka", co oznacza, że inwestując w tej walucie, obcokrajowiec tureckiego obywatelstwa nie uzyska. Zainwestowane w kraju waluty zostaną za pośrednictwem banków lokalnych sprzedane Bankowi Centralnemu Turcji i wymienione na liry. Środki będą musiały pozostać w kraju przez co najmniej trzy lata - wynika z opublikowanych w czwartek w Dzienniku Urzędowym Republiki Turcji zapisów.

Reklama

Decyzję podjęto w momencie kryzysu gospodarczego w Turcji i wyczerpania rezerw Banku Centralnego. Tureckie media doniosły, że 20 grudnia 2021 roku, kiedy za dolara należało zapłacić ponad 18 lir, rząd sprzedał znaczącą część trzymanych w obcej walucie rezerw, by wzmocnić krajową walutę.

Ostatniego dnia grudnia prezydent Recep Tayyip Erdogan wezwał swoich rodaków do trzymania oszczędności w walucie krajowej i wprowadzenia do systemu bankowego "trzymanego pod materacem" złota. Wcześniej minister finansów Turcji Nureddin Nebati wzywał do składania pozwów przeciwko ekonomistom, którzy nawoływali do zakupu złota i dolarów w celu zachowania oszczędności w obliczu spadku wartości tureckiej liry.