O emisji obligacji Trudeau mówił podczas odbywającego się w Winnipeg w Manitobie XXVII Kongresu Ukraińskich Kanadyjczyków. Podkreślił, że rząd chce dać „wszystkim Kanadyjczykom możliwość bezpośredniej pomocy Ukrainie”.

Pięcioletnie obligacje (Ukraine Sovereignty Bonds) będą oferowane przez rząd Kanady, a pozyskane w ten sposób środki będą przeznaczone na pomoc dla Ukrainy, w tym na wypłaty emerytur i zakup paliwa przed zimą.

Srodki pozyskane ze sprzedaży obligacji zostanie przekazana Ukrainie za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland poinformowała, że nie została określona górna granica emisji, a obligacje bedą dostępne także dla „nie-kanadyjskich instytucji finansowych”.

Finansowa pomoc Kanady dla Ukrainy wyniosła w br. 2 mld dolarów kanadyjskich (CAD). Wojskowa pomoc Kanady przekroczyła 600 mln CAD, a rząd federalny zapowiedział dalszą pomoc wojskową, w tym wsparcie przy rozminowywaniu.

Reklama

Kanada nałożyła też sankcje na 35 osób będących we władzach rosyjskich spółek energetycznych, w tym Gazpromu i spółek z grupy Gazpromu, oraz na sześć firm rosyjskiego sektora energii. Trudeau zapowiedział też, że Kanada ogłosi sankcje wobec winnych naruszania praw człowieka pracowników rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości, w tym prokuratorów i sędziów, bezpieczeństwa – w tym policji, a także wobec pracowników więziennictwa.

Komunikat biura prasowego poinformował też, że pierwsze z 39 zapowiedzianych w czerwcu br. przez Kanadę pojazdów opancerzonych dla Ukrainy są dostarczane do Europy, ostatnie dostawy są spodziewane na koniec listopada.

Poza pomocą finansową, wojskową i humanitarną, Kanada uruchomiła też program dla ukraińskich naukowców. Do 20 ukraińskich naukowców będzie mogło przyjechać do Kanady i dalej prowadzić swoją działalność. Chodzi o zabezpieczenie możliwości odbudowy potencjału naukowego Ukrainy.

Z Toronto Anna Lach (PAP)