W procesie tzw. „enkapsulacji” bloki kokainy są kruszone i mieszane z innymi materiałami, w tym przeterminowanymi lekami, odpadami medycznymi, szkłem i różnymi śmieciami. Wszystko zostaje sproszkowane i następnie zmieszane z cementem, piaskiem i wodą w celu wyprodukowania materiału budowlanego.

Nie jest możliwe odwrócenie procesu - kokaina przestaje istnieć. Według ONZ nie ma też zagrożenia, aby narkotyk przedostał się do ziemi lub do wody.

Ta metoda jest wielokrotnie skuteczniejsza od niszczenia skonfiskowanego narkotyku poprzez spalanie; spalenie 1 tony kokainy zajmuje 12 godzin, zaś proces „enkapsulacji” takiej ilości - 3 godziny. Do tej pory fabryka przetwarzania odpadów koło Quito wykorzystała ponad 350 ton kokainy do produkcji betonu budowlanego.

Zgodnie z ostatnim raportem Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) Ekwador jest trzecim krajem w rankingu ilości konfiskowanych narkotyków - po Stanach Zjednoczonych i Kolumbii. W ciągu dwóch lat skonfiskowano tam kartelom ponad 400 ton kokainy.

Reklama
Grażyna Opińska (PAP)