Sunak zaznaczył, że Wielka Brytania jest "sygnatariuszem konwencji, która zakazuje produkcji lub używania amunicji kasetowej, i zniechęca do jej stosowania".

"Będziemy nadal robić, co w naszej mocy, aby wspierać Ukrainę przed nielegalną i niesprowokowaną inwazją Rosji, ale robimy to, dostarczając ciężkie czołgi bojowe, a ostatnio broń dalekiego zasięgu, i mamy nadzieję, że wszystkie kraje będą mogły nadal wspierać Ukrainę. Akt barbarzyństwa Rosji powoduje niewypowiedziane cierpienie milionów ludzi" - oświadczył brytyjski premier, który w poniedziałek spotka się z Bidenem w Londynie.

Stronami konwencji o zakazie stosowania amunicji kasetowej są 123 państwa, ale nie ma wśród nich USA, Ukrainy ani Rosji. Amunicja kasetowa może być wystrzeliwana z dział i wyrzutni rakietowych albo zrzucana z samolotów. Pojedynczy pocisk zawiera setki małych bomb, które mogą razić rozproszone na dużych obszarach. Ta cecha powoduje, że ofiarami stają się nie tylko żołnierze, ale przede wszystkim cywile. Amunicja kasetowa pozostawia również wiele niewybuchów.

Biden powiedział w piątek, że decyzja o przekazaniu Ukrainie broni kasetowej była bardzo trudna, ale ocenił, że Kijów potrzebuje tej amunicji, by uniemożliwić Rosji zatrzymanie kontrofensywy.

Reklama