Naukowcy obliczyli, że liczba martwych krabów jest czterokrotnie większa niż w ciągu poprzednich 45 lat. Przed 2018 rokiem z uwagi na dobre warunki liczba krabów w Morzu Beringa osiągnęła szczyt. W tym samym roku nadeszła pierwsza fala upałów.

Współautor badania, Cody Szuwalski przytacza dane, z których wynika, że przez dwa lata lodem pokryte było zaledwie 4 proc. powierzchni, która do tej pory zawsze była zamarznięta. Z tego powodu kraby nie miały wystarczającej ilości zimnej wody, niezbędnej do normalnego funkcjonowania.

Życie w cieplejszej wodzie czterokrotnie zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne krabów. Zwierzęta nie były w stanie temu sprostać. Kraby badane w 2018 r. miały niższą masę ciała niż te badane w poprzednich latach - przy tej samej wielkości. Naukowcy doszli do wniosku, że kraby głodowały. Oprócz tego - twierdzi inny współautor badania Kerim Aydin - ze względu na ocieplenie wody w Morzu Beringa do Pacyfiku mogły wpłynąć dorsze, które zjadł część populacji krabów - czytamy w "Science".

Reklama

Zjawiska obserwowane w Morzu Beringa dowodzą, że kryzys klimatyczny gwałtownie przyspiesza i wpływa na życie zamieszkujących je zwierząt. "Nie spodziewałem się, że zmiany będą zachodzić tak szybko" - powiedział Cody Szuwalski.

Morze Beringa znajduje się w północnej części Oceanu Spokojnego i ma powierzchnię ok. 2 mln km kw. Od północy i wschodu graniczy z Alaską, na zachodzie z Syberią, a na południu jego granice wyznacza łuk wyspowy tworzony przez Aleuty.