Obok konfliktów, pandemii Covid-19, katastrofalnych skutków zmiany klimatu, wysokie ceny żywności są kolejnym czynnikiem potęgującym głód na świecie - komentował główny ekonomista WFP Arif Husain.

Według agencji ONZ problem poważnego niedoboru żywności dotknął w tym roku rekordowe 270 mln osób. "Wysokie ceny żywności to najlepszy przyjaciel głodu" - wyjaśniał Husain.

Dla zobrazowania sytuacji agencja poinformowała, że w Libanie ceny mąki pszennej wzrosły w bieżącym roku o około 200 proc., a ceny oleju spożywczego w Syrii zwiększyły się aż o 440 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Na rynku międzynarodowym ceny żywności wzrosły w porównaniu z poprzednim rokiem o 33,9 proc., wynika z analizy indeksu cen żywności WFP, który mierzy ceny zbóż, oleju, nabiału, mięsa i cukru.

Według statystyk ONZ poziom głodu na świecie zmniejszał się od wielu dekad, jednak wskaźniki poszybowały w górę w 2016. Szacuje się, że obecnie 690 mln ludzi na świecie, lub 9 proc. globalnej populacji zasypia codziennie nie zaspokoiwszy głodu.

W 2020 Światowy Program Żywności otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.