„29 stycznia 2023 r. Polska przestała być członkiem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBWG). Po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 r. Polska rozpoczęła formalny proces prowadzący do wystąpienia z tego Banku, który ma siedzibę w Moskwie, a Rosja jest jednym z jego głównych udziałowców” – poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.

Resort wyjaśnił, że Polska wraz z pozostałymi krajami UE będącymi członkami MBWG – czyli Czechami, Słowacją, Bułgarią i Rumunią - ogłosiła zamiar opuszczenia Banku. Po wyjściu tych krajów w Banku pozostaną: Rosja, Mongolia oraz Wietnam.

„Ustawa o wypowiedzeniu Umowy o rozliczeniach wielostronnych w rublach transferowych i o utworzeniu MBWG została przyjęta 26 maja 2022 r. Polska notyfikowała wypowiedzenie tej umowy 28 lipca 2022 r. Od tego czasu prowadzone były działania na forum Banku w celu uzgodnienia zasad wyjścia i rozliczenia finansowego w zakresie należności i zobowiązań, w szczególności w odniesieniu do udziału Polski w kapitale Banku” – podano w informacji resortu finansów.

Dodano, że kwestia rozliczeń będzie przedmiotem odrębnego porozumienia, którego zawarcia można oczekiwać w ciągu kliku miesięcy.

Reklama

autor: Marek Siudaj