- Prezydent Serbii zapowiada koniec prześladowań narodu serbskiego
- Wzmacnianie gospodarki i armii jako klucz do obrony kraju
- Uroczystości upamiętniające ofiary akcji 'Burza'
- Tło historyczne i skutki 'Burzy' w konfliktach serbsko-chorwackich
- Skazanie i uniewinnienie chorwackich generałów przez haski trybunał
Prezydent Serbii zapowiada koniec prześladowań narodu serbskiego
Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić oświadczył podczas ceremonii, że "naród serbski nigdy więcej nie będzie już nigdzie prześladowany".
"Będziemy musieli dbać o zachowanie naszego kraju, zachowanie pokoju, ocalenie naszych dzieci i obronę naszej przyszłości" - powiedział serbski prezydent, cytowany przez agencję Tanjug.
Wzmacnianie gospodarki i armii jako klucz do obrony kraju
"Musimy też być coraz silniejsi gospodarczo, bo kiedy to nastąpi, będziemy silniejsi militarnie, co skutecznie odstraszy każdego potencjalnego agresora" - zauważył Vuczić, dodając, że władze kraju stale pracującą nad wzmacnianiem potencjału armii.
W uroczystości wzięli też udział m.in. prezydent bośniackiej Republiki Serbskiej Milorad Dodik oraz serbski patriarcha Porfirije.
Uroczystości upamiętniające ofiary akcji 'Burza'
Upamiętnianie ofiar akcji "Burza" zaczęto oficjalnie organizować w 2015 roku, kiedy to zdecydowano, że dzień 5 sierpnia zostanie ogłoszony Dniem Żałoby na terytorium Serbii i Republiki Serbskiej.
Podczas gdy w Serbii wydarzenie to upamiętnia się nabożeństwem żałobnym, w Chorwacji "Burza" jest obchodzona uroczyście, ponieważ akcja ta przywróciła państwu kontrolę nad obszarami, które znajdowały się pod kontrolą chorwackich Serbów.
Tło historyczne i skutki 'Burzy' w konfliktach serbsko-chorwackich
Konflikt między Zagrzebiem a separatystyczną mniejszością chorwackich Serbów rozpoczął się w czerwcu 1991 r., kiedy Chorwacja wystąpiła z Jugosławii, a chorwaccy Serbowie proklamowali samozwańczy okręg autonomiczny na północnym wschodzie kraju. Okręg ten wraz z innymi regionami zamieszkanymi przez mniejszość serbską w Chorwacji wszedł później w skład samozwańczej Republiki Serbskiej Krajiny ze stolicą w Kninie.
W wyniku ofensywy "Burza", przeprowadzonej w dniach 4-7 sierpnia 1995 r., Chorwacja odzyskała zajęte przez Serbów tereny i wypędziła z nich około 200 tys. osób - wynika z danych chorwackich organizacji pozarządowych. Zagrzeb i Belgrad spierają się o dokładną liczbę zabitych i wypędzonych.
Skazanie i uniewinnienie chorwackich generałów przez haski trybunał
W kwietniu 2011 r. haski trybunał skazał chorwackich generałów Antę Gotovinę na 24 lata więzienia, a Mladena Markacza na 18 lat za zbrodnie popełnione podczas operacji "Burza". Rok później jednak Izba apelacyjna Trybunału ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii uniewinniła Gotovinę i Markacza oraz uznała, że poprzedni wyrok w sprawie był błędny.
Z Belgradu Jakub Bawołek (PAP)