Dania, Norwegia, Islandia

Jak poinformowało MSZ Danii, ambasador tego kraju w Waszyngtonie był jednym z pierwszych, który złożył oficjalne dokumenty w Departamencie Stanu USA. "To świadectwo głębokich więzi solidarności między Danią a naszymi nordyckimi przyjaciółmi. Mam nadzieję, że pozostali sojusznicy wkrótce zakończą swoje wewnętrzne procesy" - powiedział szef duńskiej dyplomacji Jeppe Kofod.

Reklama

Dokumenty potwierdzające zgodę na wejście Szwecji i Norwegii do NATO podpisała we wtorek szefowa norweskiego MSZ Anniken Huitfeldt. O podobnej akceptacji poinformowała również premier Islandii Katrin Jakobsdottir.

Parlamenty Danii, Norwegii oraz Islandii w czerwcu upoważniły rządy tych krajów do zatwierdzenia wejścia Szwecji i Finlandii do NATO. Do zakończenia procedury niezbędne było podpisanie protokołów akcesyjnych.

Kanada

O ratyfikacji poinformowała również Kanada. “Dziś Kanada stała się pierwszym krajem, który ratyfikował protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji do NATO. Przybliża to oba kraje do pełnego członkostwa” - napisał w oświadczeniu premier Kanady Justin Trudeau.

Jak wynika z oświadczenia, kanadyjska Izba Gmin zagłosowała jednomyślnie za przystąpieniem Finlandii i Szwecji do Sojuszu.

Podpisanie protokołów akcesyjnych

We wtorek ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Następnie każdy kraj NATO musi osobno ratyfikować protokoły dla przyszłych członków Sojuszu. W poprzednich latach proces ten trwał nawet do roku. Analitycy oceniają, że przypadku akcesji Szwecji i Finlandii proces ratyfikacji będzie krótszy.