"Zapewnienie pełnego wdrożenia rozporządzenia ma zasadnicze znaczenie dla przeciwdziałania wykorzystywaniu internetu przez terrorystów do szerzenia ich ideologii, zastraszania, radykalizowania i rekrutowania w sieci" - czytamy w komunikacie.

Mamy dwa miesiące

Rozporządzenie stanowi ramy prawne dla usuwania treści o charakterze terrorystycznym w internecie w ciągu jednej godziny od otrzymania nakazu usunięcia wydanego przez właściwy organ krajowy i zobowiązuje przedsiębiorstwa do wdrożenia środków szczególnych, w przypadku gdy ich platformy są narażone na takie treści, podano także.

Reklama

Po rozpoczęciu stosowania rozporządzenia 7 czerwca 2022 r. nie wszystkie państwa członkowskie wprowadziły do prawa krajowego wszystkie środki określone w rozporządzeniu.

Komisja uznała, że Polska, ale także Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Włochy, Cypr, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Austria, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Finlandia i Szwecja nie wywiązały się w pełni ze zobowiązań wynikających z rozporządzenia i mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi Komisji.

W przypadku braku zadowalającej odpowiedzi Komisja może podjąć decyzję o wystosowaniu uzasadnionej opinii.