Z ankiet przeprowadzonych wśród specjalistów ds. ryzyka wynika, że istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że obecne napięcia geopolityczne przyczynią się do utrzymywania się wysokiego poziomu napięć w przyszłości (95 proc. ankietowanych). 94 proc. respondentów uważa, że konflikty mogą rozprzestrzenić się na całym świecie, a 91 proc. ekspertów twierdzi, że stanową zagrożenie dla krajowych dostaw żywności i energii. Jednak najbardziej niepokojące jest to, że 84 proc. ankietowanych ma obawy, że obecna sytuacja geopolityczna może doprowadzić do wybuchu wojny światowej.

ikona lupy />
Ryzyko wybuchu globalnej wojny - ankieta Ipsos dla AXA / statista.com

90 sekund od zagłady świata

Od 1947 roku Bulletin of the Atomic Scientists śledzi światowe wydarzenia i ocenia, jak blisko jesteśmy od „zniszczenia naszego świata za pomocą niebezpiecznych technologii, które sami stworzyliśmy”.

Początkowo analitycy koncentrowali się na zagrożeniu stwarzanym przez broń jądrową, od tego czasu zakres został rozszerzony o skutki zmiany klimatu (po raz pierwszy uwzględniono ten czynnik w 2007 r.). Metafora Zegara Zagłady jest używana do „ostrzegania opinii publicznej” o stopniu zbliżania się realizacji najgorszego scenariusza.

W 1947 roku zegar został uruchomiony na 7 minut przed północą – północ jest punktem, w którym jest już za późno i świat zostaje zniszczony. Ocena ta wynikała głównie z „perspektywy, że Stany Zjednoczone i Związek Radziecki zmierzają do nuklearnego wyścigu zbrojeń”. Do 1953 roku czas ten został skrócony do zaledwie dwóch minut.

Jednak siedem lat później zegar ponownie cofnął się do 7 minut. Dopiero w 2018 roku zegar znów przyspieszył. „Główni aktorzy nuklearni są u progu nowego wyścigu zbrojeń, który będzie bardzo kosztowny i zwiększy prawdopodobieństwo wypadków i nieporozumień. Na całym świecie broń nuklearna może stać się bardziej użyteczna z powodu inwestycji narodów w arsenały nuklearne ”.

Jednak od tego czasu sytuacja na świecie stała się jeszcze bardziej napięta. Ocena na rok 2022 utrzymywała zegar w tej samej groźnej pozycji, w jakiej znajdował się od 2020 roku – na zaledwie 100 sekund do północy. Teraz, w 2023 roku, gdy już od roku trwa wojna w Ukrainie wywołana przez Rosjan, zegar tyka jeszcze szybciej. Czas do zagłady skrócił się do zaledwie 90 sekund.

ikona lupy />
Doomsday Clock - zegar zagłady / Bloomberg