Wojna gangów

W wyniku eksplozji, wykorzystywanych przez gangi do zastraszania, setki osób straciło dach nad głową, także niezwiązanych z grupami przestępczymi. We wrześniu w Uppsali wybuch w dzielnicy willowej spowodował śmierć przypadkowej kobiety.

Według policji w 2023 roku udaremniono wybuch 62 bomb oraz miało miejsce 140 przypadków przygotowań do podłożenia materiału wybuchowego.

Reklama

Jak wskazano, ponad połowa detonacji została dokonana za pomocą dynamitu przejętego przez przestępców z rynku cywilnego, na przykład od firm budowlanych. Zarekwirowano ponad 10 ton nielegalnych materiałów wybuchowych.

W największym zamachu wykorzystano 15 kg dynamitu

Do jednego z największych zamachów bombowych w dzielnicy Sztokholmu Haesselby użyto 15 kg dynamitu. Wybuch nie spowodował ofiar, jednak odnotowano poważne straty materialne, a część poszkodowanych osób ma problem z uzyskaniem odszkodowania.

Przestępcy do podkładania bomb wykorzystują tzw. chłopców na posyłki, czyli nastolatków, których rekrutują w szkołach i świetlicach. Jedno ze śledztw wykazało, że 15-latek przewoził bombę do centrum Sztokholmu podmiejskim pociągiem.

Od stycznia tego roku zaostrzono kary za przestępstwa związane z wykorzystaniem materiałów wybuchowych. Trwają prace nad krajowym rejestrem firm i podmiotów mających dostęp do dynamitu.

W 2023 roku doszło również do 363 strzelanin, w których zginęły 53 osoby (to o 9 mniej niż w 2022 roku), oraz 109 zostało rannych.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)