W ostatnim czasie europejskie kraje NATO zwiększyły wydatki, ponieważ strach przed zagrożeniem ze strony Rosji i wątpliwości co do kontynuowania przez Stany Zjednoczone globalnej projekcji siły militarnej pod rządami ponownie wybranego prezydenta Donalda Trumpa, wzrosły.
W czerwcu ubiegłego roku 23 z 31 członków NATO posiadających siły zbrojne miało osiągnąć ten cel wyznaczone przez NATO. Rok wcześniej zaledwie 10 z 30 państw osiągnęło ten cel. W ostatnich dwóch latach do sojuszy przyłączyły się Szwecja i Finlandia, które po wstąpieniu do pakty zwiększyły swoje wydatki wojskowe powyżej 2 procent PKB.
USA wydają więcej niż wszystkie pozostałe kraje NATO
Dane pokazują, że Stany Zjednoczone nadal wydają najwięcej w organizacji, przeznaczając na wojsko więcej niż wszyscy pozostali członkowie razem wzięci (odpowiednik 3,4 procent PKB). Jednak w ostatnim czasie wydatki wojskowe wszystkich pozostałych państw wzrosły, dzięki czemu udało się osiągnąć obecnie średnio ponad 2 procent.
Jednak nie wszystkie kraje wywiązują się z celu do którego zobowiązały się w Walii 10 lat temu. Według danych opublikowanych 17 czerwca, pozostałymi opóźnionymi w realizacji celu byli członkowie z Europy Południowej, tacy jak Hiszpania, Włochy, Portugalia i Chorwacja, a także Belgia, Kanada, Słowenia i Luksemburg.
Polska, tak chwalona przez administrację Trumpa jest liderem pod względem wydatków na obronność w relacji do PKB (4,1 proc.), nominalnie jest na szóstym miejscu. Przed nami znajdują się Włochy, które na obronność wydają tylko 1,5 proc. PKB.
Niemcy awansują do pierwszej piątki światowych wydatków na wojsko
Tymczasem Niemcy, które prezydent USA Trump w 2018 r. krytykował za niepodejmowanie wystarczających wysiłków, aby spełnić próg wydatków wynoszący 2 procent PKB, w końcu go przekroczyły.
Według danych opublikowanych w tym tygodniu przez Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych, wyjątkowe przydzielanie funduszy na wojsko przez Niemcy, tzw. „Sondervermögen”, katapultowało kraj do pierwszej piątki światowych wydatków na wojsko. Kraj ten jest wymieniony jako największy wydający za Stanami Zjednoczonymi, Chinami i Rosją, a przed Wielką Brytanią, wydając w zeszłym roku na wojsko 86 miliardów dolarów.