Na poziomie UE udział wydatków na obronność w wydatkach całkowitych zmniejszył się z 3,0 proc. w 1995 r. do 2,7 proc. w 2023 r. – podaje europejski urząd statystyczny. Jednak w porównaniu z latami 2021 i 2022 udział ten wzrósł z 2,4 proc. wydatków całkowitych w 2021 r. do 2,5 proc. wydatków całkowitych w 2022 r. i 2,7 proc. wydatków całkowitych w 2023 r.
Kto wydaje najwięcej w relacji do PKB?
Według danych Eurostatu w 2023 r. najwyższe poziomy całkowitych wydatków na obronność wśród krajów UE odnotowano w krajach bałtyckich. Na szczycie listy Eurostatu znalazła się Łotwa z wydatkami na obronność w 2023 r. na poziomie 3,1 proc. PKB, później była Estonia (2,7 proc. PKB) i Litwa (2,5 proc. PKB). Na czwartym miejscu z wydatkami na obronność na poziomie 2,2 proc. PKB uplasowała się Grecja.
Ile wydaje Polska na obronność?
Polska została sklasyfikowana przez Eurostat dopiero na piątej pozycji. Według europejskich statystyków w 2023 r. wydatki na polską armię stanowiły 2,1 proc. PKB. I tu zaskoczenie, bo dane NATO za 2023 roku są zgoła inne. Sojusz wskazuje, że w 2023 r. Polska przeznaczyła na obronność równowartość 3,26 proc. PKB. Skąd się wzięła tak duża rozbieżność?
Na problem z różnicą między wyliczeniami Eurostatu i NATO zwrócił uwagę bankier.pl. Portal zauważa, że metodologie użyte przez obie instytucje są różne. W przypadku Eurostatu do wydatków wojskowych nie zalicza się np. kwot przeznaczonych na emerytury i renty mundurowych.
Według metodologii NATO w 2024 r. Polska przeznaczyła na obronność 4,12 proc. PKB, a w 2025 r. przeznaczy 4,7 proc. polskiego PKB. Jak te dane wypadną w porównaniu do wyliczeń Eurostatu, dowiemy się w przyszłości.
Te kraje nie spełniały zobowiązań
Pozostałe kraje wydawały mniej niż 2 proc. PKB. W 2023 r. tuż pod kreską znalazły się Cypr i na Węgry (po 1,9 proc. PKB), a także we Francji, Danii i Szwecji (po 1,8 proc. PKB).
Natomiast, według metodologii Eurostatu, najniższe wydatki rządowe na obronność wśród państw Unii Europejskiej były w Irlandii (0,2 proc. PKB), na Malcie (0,4 proc. PKB), w Luksemburgu i Austrii (po 0,6 proc. PKB).
Wydatki na obronność według Eurostatu
Wydatki zaliczane przez Eurostat:
- Administracja obronna i usługi
- Koszty operacji lądowych, morskich, powietrznych i kosmicznych
- Operacje inżynieryjne, transportowe, komunikacyjne, wywiadowcze • Wydatki na personel i inne niebojowe formacje
- Wsparcie i działanie sił pomocniczych
- Biura attaché wojskowych oraz szpitale polowe
Do wydatków wojskowych Eurostat nie zalicza:
- Wojskowe misje wspierające
- Szpitale wojskowe
- Szkoły wojskowe
- Emerytury mundurowe