Umowa, która liczy około 2000 stron, musi zostać jeszcze ratyfikowana przez obie strony.

Okres przejściowy po brexicie upływa wraz z końcem bieżącego roku. Formalnie Wielka Brytania wystąpiła z UE 31 stycznia tego roku.

Brytyjski rząd: Porozumienie spełnia wszystkie oczekiwania Brytyjczyków

Porozumienie osiągnięte przez Wielką Brytanię z Unią Europejską spełnia wszystkie oczekiwania Brytyjczyków - zapewnił brytyjski rząd w wydanym w czwartek po południu oświadczeniu.

"Wszystko, co obiecano Brytyjczykom w referendum w 2016 roku i w zeszłorocznych wyborach powszechnych, zostało osiągnięte dzięki temu porozumieniu. Odzyskujemy kontrolę nad naszymi pieniędzmi, granicami, prawem, handlem i naszymi łowiskami" - napisano oświadczeniu brytyjskiego rządu.

Reklama

Wskazano, że Wielka Brytania nie będzie już związana przepisami UE ani orzeczeniami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i zapewniono żadne czerwone linie negocjacyjne nie zostały przekroczone. "Oznacza to, że z dniem 1 stycznia 2021 r. będziemy mieli pełną niezależność polityczną i gospodarczą" - podkreślono.

W czwartek Wielka Brytania i UE osiągnęły porozumienie w sprawie przyszłych relacji po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie.

Johnson ma nadzieję na ratyfikację umowy z UE 30 grudnia

Premier Boris Johnson wyraził nadzieję, że uzgodniona w czwartek z Unią Europejską umowa o przyszłych relacjach zostanie ratyfikowana przez brytyjski parlament 30 grudnia.

"Oczywiście argumenty były czasami ostre, ale uważam, że jest to dobra umowa dla całej Europy. Moim zdaniem nie będzie źle, jeśli UE będzie miała u swoich drzwi dobrze prosperującą, dynamiczną i zadowoloną z siebie Wielką Brytanię" - powiedział Johnson podczas konferencji prasowej, krótko po ogłoszeniu informacji o zawarciu porozumienia z UE.

Brytyjski premier podkreślił, że porozumienie daje pewność przedsiębiorstwom w całym kraju i przyniesie korzyści całej Wielkiej Brytanii. "Od 1 stycznia nie będzie palisady taryf celnych ani barier taryfowych w handlu" - mówił Johnson.

Okres przejściowy dla rybołówstwa potrwa 5,5 roku

Wielka Brytania uzgodniła z Unią Europejską rozsądny, 5,5-letni okres przejściowy dla rybołówstwa, dłuższy niż trzy lata, które chciała, ale krótszy niż 14 lat, o które pierwotnie zabiegała UE - powiedział w czwartek brytyjski premier Boris Johnson.

"Będziemy niezależnym państwem nadbrzeżnym z pełną kontrolą nad naszymi wodami, a brytyjski udział w (połowach na) naszych wodach znacznie wzrośnie - z około połowy dziś do blisko dwóch trzecich za pięć i pół roku. Chcieliśmy trzy lata, skończyliśmy z pięcioma latami. Myślę, że to był rozsądny okres przejściowy" - powiedział na konferencji prasowej w czwartek po informacji o zawarciu z UE umowy o przyszłych stosunkach.

Johnson zapowiedział wielomiliardowy program pomocy dla sektora rybołówstwa w celu modernizacji floty i zakładów przetwórstwa ryb.

Rybołówstwo, mimo marginalnego znaczenia zarówno dla brytyjskiej, jak i unijnej gospodarki, było do końca negocjacji jednym z dwóch głównych punktów spornych. Nawiązując do tego, Johnson założył na konferencję prasową krawat z malutkimi rybkami.

Von der Leyen: To była długa droga i trudne negocjacje, ale to dobra umowa

Porozumienie jest uczciwe i zrównoważone - przekazała von der Leyen dodając, że droga do jego zawarcia była długa i kręta, a trudnych negocjacji nie ułatwiała pandemia koronawirusa. Jednak biorąc pod uwagę stawkę tych negocjacji, warto było walczyć o porozumienie - mówiła szefowa Komisji Europejskiej.

Pochwaliła też pracę negocjatorów, "którzy wykonali wspaniałą pracę i osiągnęli tak wiele w zaledwie dwanaście miesięcy".

Jednolity rynek będzie działał na uczciwych zasadach, jeżeli ktoś nie będzie się do nich stosował spotkają go poważne konsekwencje - podkreśliła von der Leyen podczas konferencji prasowej.

Czas ruszyć dalej - zapowiedziała szefowa Komisji Europejskiej zaznaczając, że Unia Europejska i Wielka Brytania pozostaną zaufanymi partnerami i będą nadal współpracować w wielu obszarach, realizując wspólne cele.

Licząca ok. 2000 stron umowa musi jeszcze zostać ratyfikowana przez obie strony; ma zastąpić obowiązujący do końca tego roku okresu przejściowego po brexicie.

Szczegóły porozumienia nie zostały jeszcze upublicznione - poinformowała agencja Ruetera. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w czwartek, że porozumienie utrzyma bezcłową wymianę towarów między Wielką Brytanią a Wspólnotą i spełnia wszystkie oczekiwania negocjacyjne strony brytyjskiej.

Macron: Porozumienie z Wielką Brytanią pokazało jedność i zdecydowanie UE

Jedność i zdecydowanie Unii Europejskiej się opłaciły - przekazał w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron komentując zawarte tego samego dnia porozumienie między UE i Wielką Brytanią w sprawie umowy handlowej po zakończeniu trwającego do końca roku okresu przejściowego.

"Europejska jedność i zdecydowanie się opłaciły. Porozumienie z Wielką Brytanią ma zasadnicze znaczenie dla ochrony naszych obywateli, naszych rybaków, naszych producentów. Dopilnujemy, by tak właśnie było. Europa idzie naprzód i może patrzeć w przyszłość, zjednoczona, suwerenna i silna" - napisał Macron na swoim koncie na Twitterze.