Wpływ na inwestycje biznesowe

Wielka Brytania „ucierpiała znacznie bardziej” w obszarze wydajności z powodu wpływu brexitu na inwestycje biznesowe.

- Mieliśmy wielki boom w latach 2012-2016 – wyjaśnił Haskel. - Ale od 2016 roku poziom ustabilizował się i spadliśmy na samo dno wśród krajów G-7 – dodał.

Reklama

Brytyjczycy stracili na brexicie

Słowa Jonathana Haskela to kolejny przejaw przekonania, że brexit pod względem gospodarczym zupełnie Brytyjczykom się nie opłacał. Tydzień wcześniej inna osoba wchodząca w skład Komisji Polityki Pieniężnej Banku Anglii Catherine Mann – uznała, że Wielka Brytania, poza pandemią i kryzysem energetycznym, doświadczyła dodatkowego szoku na własne życzenie, czyli nałożenia barier handlowych na swoich najbliższych partnerów w następstwie brexitu. W efekcie kraj musi dłużej niż inni zmagać się z wyższą inflacją.

W podobnym tonie na początku grudnia wypowiadali się badacze z London School of Economics, którzy przyjrzeli się danym dotyczącym wymiany handlowej Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w kontekście cen produktów spożywczych. Obliczono, że brexit zwiększył wydatki na żywność płacone przez brytyjskie gospodarstwa domowe średnio o 210 funtów w ciągu 24 miesięcy do końca 2021 r.

Z kolei badacze z Centrum Reform Gospodarczych (z ang. CER) uważają, że brexit w nieuchronny sposób doprowadził do podwyżek podatków na Wyspach w obliczu wolniej rozwijającej się gospodarki i braku wystarczających środków na sfinansowanie usług publicznych i świadczeń.