Jak podkreśla agencja Reutera, czwartkowe dane pokazały jednak również wzrost inwestycji w nieruchomości i stabilny poziom wzrostu sprzedaży detalicznej, co sugeruje, że chińska gospodarka nie znajduje się w fazie ostrego spowolnienia.

Wzrost produkcji przemysłowej wyniósł w dwóch pierwszych miesiącach roku 5,3 proc., w porównaniu z 5,7 proc. w grudniu ub.r. Chiny nie publikują osobno danych styczniowych, lecz łączą je z lutowymi, by uniknąć zakłóceń związanych z chińskim Nowym Rokiem, który jest świętem ruchomym.

Według komentatorów przynajmniej częściowo winne są karne cła na chińskie towary wprowadzone przez USA w ramach toczonego przez oba kraje sporu handlowego. Ogłoszone w ubiegłym tygodniu dane dotyczące handlu zagranicznego wykazały największy spadek eksportu z Chin od trzech lat.

„Z powodu tarć handlowych wiele fabryk spieszyło się z importem i eksportem, by zdążyć przed księżycowym nowym rokiem. Obecnie przeszły one w stan ostrożnej obserwacji i wyczekują, by zobaczyć, czy taryfy zostaną zniesione” - ocenił analityk z firmy Guotai Junan Securities Lin Longpeng, cytowany przez dziennik „Financial Times”.Wiceminister handlu ChRL Wang Shouwen powiedział niedawno, że USA i Chiny komunikują się ze sobą "dniem i nocą", nie szczędząc wysiłków, by osiągnąć porozumienie handlowe. Według niego powinno ono zakładać zniesienie wszystkich karnych i odwetowych ceł.

Urzędnik państwowego biura statystycznego Li Xiru ocenił, że zwolnienia pracowników z firm nastawionych na eksport spowodowały w ubiegłym miesiącu wzrost bezrobocia. Stopa bezrobocia, obliczana w Chinach na podstawie badań ankietowych, wyniosła w lutym 5,3 proc. (w grudniu 4,9 proc.). Wciąż jest ona jednak niższa od zakładanych przez rząd na ten rok 5,5 proc.

Według agencji Reutera odnotowany w dwóch pierwszych miesiącach roku wzrost sprzedaży detalicznej na poziomie 8,2 proc. rok do roku był nieco wyższy od oczekiwań i równy wzrostowi zanotowanemu w grudniu. Tempo wzrostu wciąż oscyluje jednak w okolicach najniższego poziomu od 15 lat – podkreśla brytyjska agencja.

Zdaniem Reutera w 2019 roku należy się spodziewać – oprócz zapowiadanych przez władze cięć podatkowych i wzrostu wydatków publicznych - także zwiększenia wsparcia dla gospodarki za pomocą polityki pieniężnej. Pomimo tego wsparcia analitycy w ankiecie brytyjskiej agencji prognozują wzrost chińskiej gospodarki w bieżącym roku na poziomie 6,2 proc., w porównaniu z 6,6 proc. w roku 2018.

>>> Czytaj też: Prezes Huawei: Amerykanie zniechęcają inwestorów i szkodzą swojej reputacji