Rzecznik MSZ Wang Wenbin wezwał australijskie władze, aby „natychmiast naprawiły swój błąd i zmieniły kurs”, by uniknąć „dalszego pogorszenia napiętych już relacji chińsko-australijskich”. Chiny zastrzegają sobie prawo do podjęcia działań w tej sprawie – dodał Wang na briefingu w Pekinie.

Premier Australii Scott Morrison powiedział wcześniej dziennikarzom, że rząd federalny unieważnił umowy stanowe, ponieważ były one niezgodne z polityką zagraniczną kraju. Wyraził przy tym poparcie dla idei „wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku” oraz świata „ceniącego wolność”.

Szefowa australijskiego MSZ Marise Payne zapewniła, że decyzja „nie jest wymierzona w żaden kraj”. Minister obrony Peter Dutton zasugerował natomiast, że umowy w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku wykorzystywane są „w celach propagandowych”.

Reklama

Inicjatywa Pasa i Szlaku lansowana jest jako główny element polityki zagranicznej przywódcy ChRL Xi Jinpinga. Jej podstawowym założeniem jest finansowanie, budowa i modernizacja morskich i lądowych korytarzy transportowych łączących Chiny ze światem.

Relacje chińsko-australijskie są obecnie bardzo napięte i pogorszyły się między innymi w związku z apelami rządu Morrisona o przeprowadzenie niezależnego śledztwa w sprawie genezy pandemii koronawirusa, który został po raz pierwszy wykryty w chińskim mieście Wuhan pod koniec 2019 roku.

Pekin wprowadził w ubiegłym roku formalne i nieformalne ograniczenia dotyczące importu do Chin australijskich towarów, w tym węgla, jęczmienia, wołowiny, wina i drewna. Działania te powszechnie uznano za motywowane politycznie.