Chińska państwowa komisja zdrowia zgłosiła w poniedziałek 39 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem, w tym 35 przypadków, w których do infekcji doszło na terytorium kraju. Wykryto również 13 nowych zakażeń bezobjawowych, w tym trzy lokalne – wynika z dobowego sprawozdania komisji.

Nowe zakażenia wiązane są z ogniskiem bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa Delta. Łącznie w ciągu ostatniego tygodnia wykryto ponad 100 infekcji w 11 prowincjach i regionach, głównie na północy kraju, w tym w Pekinie.

Bilanse notowane w Chinach są znacznie niższe niż w wielu innych miejscach świata, ale chińskie władze obstają przy strategii „zero Covid” i starają się całkowicie wyeliminować wirusa z kraju. Na obszarach, gdzie wykryto infekcje, stosowane są lockdowny, a mieszkańców kieruje się na masowe testy przesiewowe.

W związku z najnowszą falą zakażeń około 35 tysięcy mieszkańców powiatu Ejin w regionie Mongolia Wewnętrzna objęto zakazem wychodzenia z domów. Niektóre miasta w tym regionie i w prowincji Gansu wstrzymały transport publiczny i ruch taksówek oraz zamknęły atrakcje turystyczne. Mieszkańcom Pekinu odradzono niekonieczne wyjazdy z miasta.

Z powodu lokalnych infekcji przełożono m.in. maraton w Wuhanie, gdzie pod koniec 2019 roku wykryto pierwsze przypadki Covid-19. Bieg miał się odbyć w niedzielę 24 października i spodziewano się około 26 tys. uczestników – poinformowały chińskie media.

Do otwarcia zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie pozostało niewiele ponad 100 dni. Odbędą się w lutym 2022 roku, a organizatorzy zapowiadają surowy reżim sanitarny, by zapobiec zakażeniom koronawirusem.

Po wykryciu nowych zakażeń koronawirusem odwołano maraton w Pekinie

Po wykryciu w całym kraju 133 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 chińskie władze zdecydowały o odwołaniu zaplanowanego na 31 października maratonu w Pekinie – poinformowała w poniedziałek BBC, powołując się na chińskie media państwowe. To jedna z największych imprez sportowych w Chinach.

Pekiński bieg tradycyjnie rozpoczyna się na Placu Tiananmen, a kończy na Placu Uroczystości w Parku Olimpijskim Shunyi. W tegorocznej edycji miało wziąć udział około 30 tys. osób.

Chiny, które za około 100 dni jako gospodarz Zimowych Igrzysk Olimpijskich przywitają w Pekinie tłumy sportowców i kibiców, zdecydowały niezwłocznie zaostrzyć środki epidemiczne po tym, jak w 11 prowincjach i regionach kraju potwierdzono 133 nowe infekcje koronawirusem.

Maraton odwołano, by „zapobiec ryzyku dalszego rozprzestrzeniania się epidemii oraz skutecznie chronić zdrowie biegaczy, obsługi imprezy i mieszkańców miasta” – poinformowali organizatorzy.

W związku z nowymi zakażeniami władze Chin nasiliły system testowania i wprowadziły ograniczenia w podróżowaniu. Na biura podróży nałożono zakaz organizowania wycieczek między prowincjami, w których zidentyfikowano chorych na Covid-19.

75,6 proc. mieszkańców Chin zostało do minionej soboty w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19.

Z powodu lokalnych infekcji SARS-CoV-2 przełożono również tegoroczny bieg maratoński w Wuhanie, zaplanowany na 24 października. Spodziewano się około 26 tys. uczestników – poinformowały chińskie media.