W pierwszych 10 miesiącach roku deficyt budżetów wszystkich szczebli rządowych wyniósł 6,66 bln juanów (940 mld USD), wynika z wyliczeń Bloomberga opartych na danych opublikowanych przez chiński resort finansów. To mniej niż 7,2 biliona juanów deficytu odnotowanego w ciągu roku do września, który był rekordowy w jakimkolwiek porównywalnym okresie.

Deficyt był nadal prawie trzykrotnie większy niż w tym samym okresie ubiegłego roku, co pokazuje, jak kryzys mieszkaniowy i polityka zero Covid spustoszyły finanse publiczne Chin. Rząd znalazł się w tym roku pod bezprecedensową presją finansową, ponieważ dochody państwa spadły z powodu ulg podatkowych dla biznesu oraz spadku transakcji sprzedaży gruntów, jednocześnie wydatki na opłacenie lockdownów i masowego testowania na Covid skoczyły w górę.

ikona lupy />
Całkowity deficyt budżetowy Chin / Bloomberg

„Od wiosny tego roku sytuacja fiskalna Chin napotyka poważne wyzwania” – zaznaczyli w raporcie ekonomiści Goldman Sachs Group. Ostatnie środki fiskalne, takie jak polityka wspierania banków i zwiększenie emisji obligacji „wydają się niewystarczające, aby wypełnić lukę w finansowaniu” – stwierdzili.

Reklama

Pekin podjął ostatnio znaczące kroki w celu wzmocnienia rynku nieruchomości i złagodzenia szkód ekonomicznych wynikających z restrykcji covidowych. Mogłoby to pomóc ustabilizować wzrost gospodarczy i finanse państwa.

Choć sprzedaż mieszkań i ceny domów jeszcze się nie odbiły, w danych fiskalnych pojawiły się pewne pozytywne sygnały. Rządzący w całym kraju zarobili w październiku 552 miliardy juanów na sprzedaży gruntów – o prawie 4 proc. mniej niż rok wcześniej. W porównaniu do dwucyfrowych spadków notowanych w większości miesięcy tego roku, październikowy zjazd był niewielki.

Dochody z podatków od transakcji na rynku nieruchomości wzrosły po raz pierwszy w 2022 r., zyskując w zeszłym miesiącu prawie 4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim do 36,5 mld juanów po dwucyfrowych obniżkach w każdym miesiącu do września, wynika z obliczeń Bloomberga opartych na danych MF.

ikona lupy />
Dochody Chin z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych rosną w październiku w miarę zmniejszania się spadku sprzedaży gruntów / Bloomberg

Analitycy Goldman Sachs ostrzegają jednak, że roczna zmiana przychodów ze sprzedaży gruntów może być „niestabilna”, ponieważ co roku w dużych miastach odbywa się mniej aukcji niż w poprzednich latach. Dodali, że blokady związane z Covidem mogą opóźnić sprzedaż gruntów, a deweloperzy pozostają bez gotówki.

Po raz pierwszy od 10 miesięcy przychody ze sprzedaży gruntów spadły o 26 proc. r/r, w porównaniu ze spadkiem o ponad 28 proc. w okresie styczeń-wrzesień.

Całkowity dochód budżetów publicznych i rządowych wyniósł 22,6 bilionów juanów w pierwszych 10 miesiącach tego roku. Dochody ogółem spadły o 4,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, w porównaniu ze spadkiem o 6,6 proc. w pierwszych dziewięciu miesiącach. Gdyby nie ulgi podatkowe, dochody wzrosłyby o 5,1 proc. - poinformował resort finansów.

W tym roku do 10 listopada przyznano ponad 3,7 bilionów juanów ulg podatkowych, poinformowali urzędnicy Państwowej Administracji Podatkowej na środowej odprawie. Kwota ulg obejmowała ponad 2,3 biliona juanów wartości zeznań podatkowych od wartości dodanej, czyli więcej niż w ciągu ostatnich trzech lat łącznie.

Znaczna część ulg podatkowych została przyznana w pierwszej połowie roku, co oznacza, że jej wpływ na dochody rządu spada w ostatnich miesiącach.

Całkowite wydatki rządowe w ciągu pierwszych 10 miesięcy wyniosły 29,2 bln juanów. Obejmuje to 20,6 bln juanów w ogólnych wydatkach publicznych, w tym na sektory takie jak edukacja, opieka zdrowotna, obronność i badania naukowe. To o 6,4 proc. więcej niż rok temu, w porównaniu ze wzrostem o 6,2 proc. w okresie styczeń-wrzesień.

Wydatki w ramach budżetu funduszu rządowego wzrosły o 9,8 proc., co oznacza spowolnienie wzrostu w porównaniu ze 12,5 proc. w pierwszych dziewięciu miesiącach roku.