„Węgrom nigdy nie zależało na konfrontacji z Rosją, ale na nawiązaniu bliskich stosunków” – powiedział Orban na spotkaniu z Putinem. „Staramy się ratować dwustronne kontakty w obliczu szerszych napięć międzynarodowych” – dodał polityk.

Węgier Rosjanin dwa bratanki

Jak poinformował rzecznik prasowy premiera Bertalan Havasi, politycy omawiali m.in. węgiersko-rosyjską współpracę w dziedzinie dostaw gazu i ropy oraz energii jądrowej. „Dla całego kontynentu, w tym Węgier, kluczowe jest zakończenie zalewu uchodźców, sankcji i walk” – stwierdził Orban.

„Pomimo faktu, że w dzisiejszych warunkach geopolitycznych możliwości utrzymywania kontaktów i rozwijania stosunków są bardzo ograniczone, to jednak może tylko powodować zadowolenie, że nasze stosunki z wieloma krajami europejskimi są utrzymywane i rozwijane. Jednym z tych krajów są Węgry” – powiedział Putin, cytowany przez Reutersa.

Chiński poparcie dla Putina

Premier Węgier jest jedynym politykiem UE na odbywającym się w Pekinie we wtorek i środę Forum Pasa i Szlaku oraz jedynym, który zdecydował się na spotkanie z Putinem, ściganym przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za zbrodnie wojenne popełnione przez siły rosyjskie na Ukrainie.

Tania energia a polityka zagraniczna

Politycy węgierscy regularnie spotykają się z politykami z Rosji i Białorusi. Pod koniec tygodnia szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto po raz piąty od inwazji na Ukrainę udał się do Moskwy na szczyt energetyczny.

Z kolei w połowie września w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku Szijjarto kolejny raz spotkał się z Ławrowem, zachęcając swoich zachodnich odpowiedników do tego samego.

Węgry odwróciły się od Ukrainy

Ostatni raz Orban spotkał się z Putinem 1 lutego 2022 r., czyli na trzy tygodnie przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Jednocześnie ani Orban, ani Szijjarto od początku rosyjskiej inwazji nie odwiedzili Kijowa.

Z Budapesztu Marcin Furdyna