Kolumbia: To historyczny krok

Xi podkreślił po spotkaniu z Petro w Pekinie, że Kolumbia jest ważnym krajem w Ameryce Łacińskiej, a Chiny "zawsze rozważały rozwój stosunków dwustronnych (z tym państwem) w długoterminowej perspektywie strategicznej". Zapowiedział też gotowość ChRL do importu "wysokiej jakości" kolumbijskich towarów oraz wspierania chińskich firm inwestujących w tym kraju, w tym zaangażowanych w rozbudowę tamtejszej infrastruktury.

Kolumbijskie MSZ określiło porozumienie jako "historyczny krok otwierający nowe możliwości inwestycji, współpracy technologicznej i zrównoważonego rozwoju".

Prezydent Petro, który po raz pierwszy, jako głowa państwa, odwiedził Chiny w październiku 2023 r., podnosząc wówczas rangę stosunków dwustronnych do szczebla partnerstwa strategicznego, napisał na platformie X, że "zmienia się historia stosunków zagranicznych (Kolumbii)". "Od teraz Kolumbia będzie wchodzić w interakcje z całym światem na płaszczyźnie równości i wolności" - zadeklarował.

Czym jest Inicjatywa Pasa i Szlaku?

Inicjatywa Pasa i Szlaku, zapoczątkowana przez Xi w 2013 r., której deklarowanym celem jest budowa i modernizacja infrastruktury logistycznej łączącej Chiny z krajami Azji i innych kontynentów, jest kluczowym elementem strategii dyplomatycznej Pekinu, mającej na celu rozszerzenie wpływów geopolitycznych i gospodarczych. Do BRI dołączyło już ponad 20 państw Ameryki Łacińskiej.

Chiny są drugim największym partnerem handlowym Kolumbii po USA, a niedawno wyprzedziły Stany Zjednoczone jako główny partner importowy Bogoty. Posunięcie strony kolumbijskiej w relacjach z Chinami wpisuje się w szerszy trend zacieśniania przez Pekin więzi z regionem Ameryki Łacińskiej, co jest postrzegane jako przeciwwaga dla wpływów USA.

We wtorek w Pekinie zorganizowano IV spotkanie ministerialne Forum Chiny-CELAC (Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów). Tego dnia Xi zadeklarował udzielenie przez Pekin krajom CELAC pożyczek o wartości 9,2 mld dolarów.

W ubiegłym roku wartość wymiany handlowej między Chinami a regionem CELAC po raz pierwszy przekroczyła 500 mld dolarów.

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak (PAP)