W ciągu ostatniego tygodnia północne Chiny doświadczyły nietypowych kontrastów pogodowych, od pojawienia się rzadkiego w tym okresie smogu po drugi najcieplejszy październik od dziesięcioleci, po którym od piątku nastąpił gwałtowny spadek temperatur.

W weekend centralne obserwatorium meteorologiczne wydało po raz pierwszy w drugiej połowie roku najwyższe "czerwone" ostrzeżenie dotyczące zamieci śnieżnych dla części regionów w północno-wschodnich prowincjach kraju.

Chiny mają czteropoziomowy system alertów pogodowych oznaczonych kolorami, z czerwonym najwyższym, a następnie pomarańczowym, żółtym i niebieskim.

W poniedziałek w wielu miastach wprowadzono zasadę "pięciu zawieszeń", tj. zawieszenie zajęć szkolnych, pracy biurowej, produkcji, transportu i działalności gospodarczej oraz utrzymano pomarańczowe alerty dotyczące zamieci i wprowadzono niebieski alert dotyczący fal zimna i silnego wiatru.

Reklama

Do poniedziałkowego przedpołudnia na międzynarodowym lotnisku Harbin Taiping w stolicy Heilongjiang, najbardziej wysuniętej na północ prowincji kraju, zostało anulowanych 400 lotów. Podobna sytuacja panuje na lotniskach w prowincjach Jilin i Liaoning oraz w regionie Mongolii Wewnętrznej.

W poniedziałek władze wielu miast podjęły również decyzję o zamknięciu wszystkich autostrad krajowych po tym jak zmiecie i zawieje utworzyły wysokie zaspy, blokujące drogi.

Rekordowe opady śniegu

Według prognoz w poniedziałek opady śniegu prawdopodobnie "przebiją historyczne rekordy" dla tego okresu. Obfite burze śnieżne będą nadal występować w niektórych częściach Mongolii Wewnętrznej, Heilongjiang, Jilin i Liaoning, a głębokość śniegu osiągnie 20 cm.

Napływ zimna zmusił władze Pekinu i Tiencin do uruchomienia miejskich systemów grzewczych od poniedziałku, czyli około dwa tygodnie wcześniej niż zazwyczaj.

Centralna Administracja Meteorologiczna podała, że w tym tygodniu w większości północno-wschodnich Chin spodziewane są spadki temperatur do wartości jednocyfrowych lub poniżej zera, ponieważ zimny front przemieszcza się na wschód i południe. (PAP)