Według resortu, który odpowiada m.in. za kontrwywiad, brytyjski MI6 nakłonił mężczyznę o nazwisku Huang do nawiązania "współpracy wywiadowczej".

MI6 i brytyjscy szpiedzy

Reklama

Domniemany szpieg został aresztowany pod zarzutem przekazywania Wielkiej Brytanii tajemnic państwowych – wynika z publikacji ministerstwa na portalu społecznościowym WeChat.

Osoba ta, która prowadziła firmę konsultingową, od 2015 roku "wielokrotnie wjeżdżała do Chin z instrukcjami, aby wykorzystać swój profil publiczny jako przykrywkę do zbierania danych wywiadowczych związanych z Chinami dla Wielkiej Brytanii (…) i poszukiwania innych osób, z którymi MI6 może się skontaktować".

"Po dokładnym dochodzeniu organy bezpieczeństwa państwa szybko odkryły dowody zaangażowania Huanga w działalność szpiegowską i podjęły wobec tej osoby środki przymusu karnego" – przekazało ministerstwo.

Chińczycy infiltrują brytyjski biznes i politykę

Brytyjski rząd informował, że chińscy szpiedzy coraz częściej obierają za cel urzędników na newralgicznych stanowiskach w polityce, wysoko postawionych pracowników sektora obronności i biznesu w ramach coraz bardziej wyrafinowanej operacji mającej na celu uzyskanie dostępu do tajemnic państwowych.

Chińska "paranoja"

Chiński rząd zachęca obywateli do przyłączenia się do działań kontrwywiadowczych, które obejmują tworzenie kanałów zgłaszania podejrzanych działań zagrażających bezpieczeństwu państwowemu.

W ubiegłym roku władze Chin przeprowadziły szeroko zakrojone działania wobec dużych firm konsultingowych i badawczych w celu ochrony swoich "interesów bezpieczeństwa narodowego", co zaniepokoiło zagraniczne firmy działające w tym kraju.

krp/ ap/