Wprowadzony przez Pekin zakaz sprzedaży galu, germanu, antymonu i materiałów supertwardych do Stanów Zjednoczonych oraz ściślejsze kontrole grafitu prawdopodobnie stanowią tylko część opcji na długiej liście materiałów, które mogą podlegać kontroli eksportu. Jeśli tarcia handlowe z Waszyngtonem się zaostrzą, Chiny mogą rozszerzyć kontrolę na dziesiątki niszowych materiałów, kluczowych dla produkcji high-tech.

„To może być dopiero początek zapewniania przez kraj bezpieczeństwa narodowego i jego strategicznej roli w zasobach mineralnych” — napisała firma Citic Securities Co. w notatce cytowanej przez agencję Bloomberg.

W ocenie państwowego brokera na liście potencjalnych kandydatów do ograniczenia eksportu znajduje się 10 towarów, wolfram, molibden, tytan, cyna, ind, chrom, tantal, niob, cez oraz 17 pierwiastków zgrupowanych jako metale ziem rzadkich, w których Chiny odgrywają nieproporcjonalnie dużą rolę jako producent lub przetwórca. Minerały te, to produkty tzw. podwójnego zastosowania, są zazwyczaj kluczowe dla produkcji high-tech, ale mają też zastosowanie w produkcji wojskowej.

Lista wymieniona Citic Securities nie jest oczywiście zamknięta, ponieważ Chiny dominują na świecie również w produkcji i eksporcie innych towarów. Jednym z takich ważnych materiałów jest arsen, który ma szeroki zakres zastosowań, od herbicydów po telekomunikację.

Działania odwetowe

Najnowsze ograniczenia Pekinu zostały nałożone po tym, jak dzień wcześniej Biały Dom nałożył nowe ograniczenia na sprzedaż do Chin wysokiej klasy układów pamięci produkowanych przez firmy amerykańskie i zagraniczne.

Administracja Bidena chce w ten sposób spowolnić rozwój Chin w zakresie zaawansowanych półprzewodników i systemów sztucznej inteligencji, które mogą pomóc wojsku.

Jednak koniec kadencji obecnego prezydenta nie zakończy, a może nawet nasilić wzajemne represje. Prezydent-elekt Donald Trump zagroził cłami importowymi sięgającymi nawet 60 proc. na wszystkie chińskie towary, co z pewnością wywołała zdecydowaną reakcję ze strony Pekinu.

Uwolnić się od dominacji Chin

Pierwiastki ziem rzadkich były cechą poprzednich sporów handlowych. W zeszłym roku rząd Chin wstrzymał eksport szeregu technologii związanych z przetwarzaniem pierwiastków, utrudniając USA i ich sojusznikom wzmocnienie dostaw strategicznych surowców.

Jednak problemem dla Pekinu jest to, że dalsze ograniczenia dotyczące minerałów strategicznych jedynie przyspieszą wysiłki USA i ich sojuszników mające na celu przeciwdziałanie dominacji Państwa Środka, co osłabi wpływ Chin na światowe rynki.