Największy deficyt budżetowy od dekad

Deficyt budżetowy Chinma przekroczyć zdaniem chińskich domów maklerskich w 2025 roku 4 proc. PKB – byłby to najwyższy poziom od 1994 roku, gdy wprowadzono znaczące podatkowe reformy. Pekin utrzymuje od dawna deficyt budżetowy na poziomie maksymalnie 3 procent.

Rynkowy optymizm dotyczący zmiany polityki to skutek niedawnego komunikatu biura politycznego Komunistycznej Partii Chin, które zapowiedziało wprowadzenie „bardziej proaktywnej” polityki monetarnej. O ile nie dostaliśmy konkretów, o tyle w przeszłości tego typu wyrażenia zwiastowały bardzo zdecydowane działania chińskich władz.

Największe obniżki stóp procentowych od 2015 roku

Sześć chińskich domów maklerskich prognozuje, że chiński bank centralny (PBOC) obniży w przyszłym roku stopy procentowe o 40-60 punktów bazowych – czytamy dalej na Bloombergu.

Chińskie władze zapowiedziały wprowadzenie „umiarkowanie luźnej” polityki monetarnej po 14 latach „ostrożnej” strategii monetarnej, która była ostrożna i zorientowana bardziej na kontrolę inflacji i obronę siły waluty (juana) niż pobudzanie wzrostu.

Główne powody stymulowania chińskiej gospodarki

Chociaż wprowadzone kilka tygodni temu stymulacyjne pakiety poprawiły nieco bieżącą sytuację na zmagającym się z głębokim kryzysem rynku nieruchomości, to długoterminowe perspektywy dla chińskiej gospodarki są raczej ponure.

Po pierwsze, nie udało się jak dotąd pobudzić konsumpcji wewnętrznej, a Chińczycy zdają się nie mieć zaufania do władz po miesiącach drakońskich ograniczeń wprowadzonych wobec nich podczas lockdownów za pandemii koronawirusa.

Kolejny problem ma konkretne imię – Donald Trump. Chińska partia chce działać wyprzedzająco i spodziewa się ze strony USA zaostrzenia trwającej od lat wojny handlowej. Wprowadzone pakiety stymulacyjne mają być antidotum na cłową presję ze strony Waszyngtonu. Chińskie władze szukają sposobów, jak zrealizować w 2025 roku cel wzrostu PKB, który zapewne zostanie wyznaczony w okolicach 5 proc.