Inwestycje te mogą oznaczać pokaźny wzrost wydatków, szczególnie, że rząd w ubiegłym roku w obliczu pandemii koronawirusa ciął inwestycje – twierdzą urzędnicy pragnący zachować anonimowość, gdyż plany rządu nie zostały jeszcze publicznie ogłoszone. W ubiegłym tygodniu prezydent Władimir Putin miał dać rządowi miesiąc na sporządzenie listy projektów, na które mogłyby trafić te środki.

Dzięki wzrostom ceny ropy rosyjski fundusz majątkowy, który gromadzi nadwyżki dochodów ze sprzedaży surowców, jest na dobrej drodze, aby w tym roku przebić poziom 200 mld dol. jeśli chodzi o jego wartość.

Choć Rosja w pandemicznym 2020 roku doświadczyła tylko umiarkowanej recesji, to analitycy spodziewają się, że odbicie gospodarcze będzie stosunkowo powolne. Skok wydatków na inwestycje mógłby przyspieszyć wzrost gospodarczy. W przeszłości Rosja przeznaczała już miliardy dolarów z funduszu majątkowego na inwestycje w projekty związane z dużymi firmami państwowymi.

Rosyjski minister finansów Anton Siluanow powiedział w ubiegłym tygodniu, że jeśli ceny ropy i rubla pozostaną stabilne, to w tym roku dzięki funduszowi majątkowemu będzie możliwe zwiększenie wydatków o ponad 2 bln rubli (27,5 mld dol.).

Ministerstwo finansów i resort gospodarki jak dotąd nie skomentowały tych planów.

Z kolei w środowym oświadczeniu paliwowy gigant Rosnieft przyznał, że nie prosił rządu o dodatkowe wsparcie finansowe swoich projektów, w tym arktycznego Vostok Oil. Firma jednak nie odniosła się do tego, czy środki z funduszu majątkowego mogą zostać zainwestowane w powiązaną z tym projektem infrastrukturę.

Projekt Vostok Oil

W grudniu 2020 roku, gdy singapurska Trafigura Group przejęła 10 proc. udziałów w Vostok Oil, projekt wyceniano na 85 mld dol. Dyrektor wykonawczy Rosnieftu Igor Sieczin wręczył w ubiegłym roku Władimirowi Putinowi butelkę z ropą stwierdzając, że jest „nawet lepsza niż ta z bliskiego Wschodu”.

Vostok Oil jest zlokalizowany w najbardziej wysuniętym na północ obszarze Azji – na Połwyspie Tajmyr. Projekt naftowy wymaga wielkich inwestycji w podstawową infrastrukturę, taką jak drogi czy połączenia kolejowe, dlatego Vostok Oil ma być największym projektem inwestycyjnym w historii Rosji. Rosnieft uzyskał już zwolnienia podatkowe przy okazji innych projektów, co miało pozwolić firmie zapłacenie za część prac przy Vostok Oil.