Jak zaznaczył szef PIE, "kurs rubla osłabił się o 20 proc. jeszcze przed rozpoczęciem handlu w głównych państwach Azji". Dodał, że skokowa deprecjacja rosyjskiej waluty, to bezpośredni efekt sankcji wprowadzonych przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię. W niedzielę wieczorem Unia Europejska, w porozumieniu z USA, Kanadą i Wielką Brytanią, zgodziła się zakazać wszelkich transakcji z bankiem centralnym Rosji. Wcześniej, Kanada, USA, Wielka Brytania i państwa UE zgodziły się na odcięcie rosyjskich banków od systemu SWIFT.

Arak stwierdził, że podjęte przez liderów Zachodu działania odetną Rosję od światowego systemu finansowego. "Istotną rolę odegrał tutaj polski rząd wywierając presję na Niemców i Węgrów" - ocenił.

Zdaniem Araka wyłączenie kraju z międzynarodowego systemu SWIFT sparaliżuje rosyjski system bankowy w najbliższym tygodniu. "Silniejszy efekt będzie mieć zamrożenie aktywów" - zaznaczył.

Ekspert zwrócił uwagę, że przywódcy G7 zdecydowali się na powołanie grup analitycznych, które zidentyfikują i zablokują kapitał rosyjskich firm oraz oligarchów obarczonych sankcjami. "Działania uderzą też bezpośrednio w rosyjski bank centralny – uniemożliwią przeprowadzenie interwencji walutowych i zatrzymanie spadku rubla" - wskazał.

Reklama

Arak podkreślił, że pierwsze skutki sankcji były odczuwalne już w weekend – w nocy z soboty na niedzielę Rosjanie rozpoczęli masowe wypłaty gotówki z banków i bankomatów. "Spodziewamy się dalszego osłabienia rubla w miarę ucieczki kolejnych inwestorów zagranicznych z Rosji" - ocenił. Jego zdaniem dla przeciwdziałania eskalacji konfliktu Unia Europejska powinna ograniczać przepływ finansowy euro do Rosji.

"Prawdopodobnie wkrótce agencje ratingowe zdegradują też rating Rosji do poziomu śmieciowego, co będzie oznaczać, że inwestorzy długoterminowi np. fundusze emerytalne, zaczną wycofywać kapitał z tego kraju" - prognozuje szef PIE. Jak poinformował premier Norwegii, fundusz emerytalny tego kraju będzie się pozbywał rosyjskich aktywów. "Mowa o ponad 2 mld dol. w akcjach 47 rosyjskich spółek i obligacjach skarbowych" - wyjaśnił.

Poniedziałek jest piątym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Władze Federacji Rosyjskiej określają prowadzone działania jako "specjalną operację wojskową".

System SWIFT to międzynarodowa sieć międzybankowa służąca do wymiany informacji o zagranicznych zleceniach przelewu. Jej centrum ulokowane jest w Brukseli i podlega unijnemu prawodawstwu. Za jej pośrednictwem wysyłany jest bankowy odpowiednik wiadomości e—mail. System oferuje możliwość wysłania wystandaryzowanej informacji dotyczącej transakcji między eksporterami i importerami. Celem jego istnienia jest skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie zlecenia oraz automatyzacja przelewów. Rola systemu SWIFT ma charakter czysto informacyjny – nie rozlicza transakcji pieniężnych.