Plan ma się opierać na płatnościach denominowanych w rupiach-rublach i wykorzystywać rosyjski system przesyłania wiadomości SPFS – wynika z wiedzy informatorów agencji Bloomberg.

Zgodnie z rosyjską propozycją, ruble zostaną zdeponowane w indyjskim banku i zamienione na rupie. Ten sam system na działać analogicznie w Rosji – wyjaśniają osoby zbliżone do sprawy, pragnące zachować anonimowość. Wciąż jednak nie zdecydowano, czy kurs walutowy będzie stały czy zmienny.

Rosja chce również, aby Indie połączyły swój ujednolicony interfejs płatności (Unified Payments Interface) z rosyjskim systemem płatności MIR. Dzięki temu oba państwa będą mogły bezproblemowo korzystać z kart wydanych w Indiach i Rosji po zawieszeniu operacji przez Visę i MasterCard – dodają informatorzy.

Indie nie podjęły jeszcze ostatecznych decyzji, a kwestie te mają być przedmiotem dyskusji w czasie dwudniowej wizyty Siergieja Ławrowa w Indiach, która rozpocznie się w czwartek.

Reklama

Minister finansów Indii wciąż nie udzielił komentarza w tej sprawie.

Wcześniej USA wraz z krajami Unii Europejskiej w ramach sankcji za inwazję Rosji na Ukrainę odcięły siedem rosyjskich baków od systemu płatności SWIFT. W efekcie Moskwa próbuje teraz szukać alternatywnych systemów płatności z partnerami handlowymi na świecie.

Uzależnienie Indii od rosyjskiej broni

Indie chcą kontynuować dwustronny handel z Rosją ze względu na zależność od importu rosyjskiej broni. Kraj ten chciałby także skorzystać z tańszej rosyjskiej ropy naftowej, gdy rynkowe ceny surowca idą w górę.

Jednocześnie New Delhi znajduje się pod presją członków grupy QUAD, do której oprócz Indii należą również USA, Japonia i Australia. Grupa domaga się przyjęcia twardszego stanowiska wobec Rosji i większej izolacji Moskwy.

Rząd premiera Narendry Modi’ego próbuje oprzeć się naciskom państw Zachodu argumentując, że Indie muszą kupować broń z Rosji, aby przeciwstawić się rosnącej asertywności wojskowej Chin.

Indie jak dotąd nie potępiły wprost Rosji za atak na Ukrainę, a jedynie wezwały Rosję i Ukrainę do zakończenia wrogich działań i poszukiwania rozwiązań dyplomatycznych na drodze dialogu.