Rosyjsko-ukraiński impas militarny

"Strategicznym celem Rosji była zmiana władz w Kijowie i wykorzystanie Ukrainy jako państwa buforowego, ale zamiast tego, ponosi ogromne straty na wschodzie Ukrainy" – podkreślił szef naczelnego organu wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego. W opublikowanym w piątek wywiadzie dla fińskiego nadawcy Yle, Bauer podkreślił jednocześnie, że także Ukrainie nie udało się, poprzez atak na obwód kurski, zrealizować tego, co zamierzała: "zmusić Rosji do dekoncentracji oddziałów w Donbasie".

Według wysokiego rangą dowódcy NATO widać, że "w szeregach rosyjskiej armii jest coraz więcej słabiej wyszkolonych żołnierzy, a na front trafia coraz starszy sprzęt". Jednocześnie – jak przyznał – "zasoby ludzkie Rosji są wciąż duże i jest to niepokojące, podobnie jak wojskowa współpraca Rosji z Koreą Północną" – podkreślił

Możliwy udział Korei Północnej w konfliktach

W przyszłym tygodniu NATO otrzyma od Korei Południowej dane wywiadowcze w sprawie możliwego wysłania na front ukraiński północnokoreańskich żołnierzy – ujawnił wojskowy. Według niego dzięki Rosji, Korea Północna może w jakiś sposób uczestniczyć w polityce międzynarodowej.

Admirał Rob Bauer, oficer marynarki wojennej Królestwa Niderlandów, kieruje naczelnym organem wojskowym NATO od połowy 2021 r. Celem jego studyjnej wizyty w Finlandii, która została przyjęta do NATO wiosną 2023 roku, było zapoznanie się z możliwościami fińskich sił zbrojnych.

"Już nigdy nie będziecie musieli nawigować samotnie przez ciemność" – powiedział Bauer na narodowym kursie obrony narodowej, odnosząc się do sytuacji Finów podczas wojny zimowej i odparcia rosyjskiej agresji w latach 1939-1940.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)