"W ciągu ostatnich dwóch lat liczba osób poważnie zagrożonych głodem podwoiła się ze 135 mln przed pandemią Covid-19 do 276 mln na początku 2022 roku i 323 mln dzisiaj. (...) Jedna szósta populacji świata, czyli 1,2 mld ludzi, jest poważnie narażona na kombinację rosnących cen żywności, coraz wyższych kosztów energii i trudnych warunków finansowych (życia)" - zaalarmował Borrell.

Jak podkreślił, sytuacja może się jeszcze pogorszyć, ponieważ Rosja blokuje 20 mln ton zboża zgromadzonego w ukraińskich magazynach. "Jest to celowa próba wykorzystania żywności jako broni, nie tylko przeciwko Ukrainie, ale też przeciwko krajom najbardziej narażonym na (zakłócenia dostaw)" - ocenił szef dyplomacji UE.

Zadeklarował, że do 2024 roku Unia Europejska przeznaczy ponad 7 mld euro na wzmocnienie globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Zapewnił też o pomocy dla Kijowa w eksporcie produktów żywnościowych alternatywnymi szlakami, omijającymi transport przez Morze Czarne. "(Dzięki temu wsparciu) w czerwcu wyeksportowano z Ukrainy 2,5 mln ton zboża w porównaniu do 1 mln w kwietniu. Rozwiązanie tego problemu jest jednak kosztowne i powolne" - przyznał Borrell.

Reklama

"Jeszcze szybsza odpowiedź na wiele (globalnych) problemów pozostaje w rękach jednego człowieka - prezydenta (Rosji) Putina, który powinien zatrzymać tę bezsensowną wojnę w celu zapobieżenia światowej katastrofie żywnościowej i energetycznej" - dodał unijny polityk.

Rosnące szybko koszty życia, spowodowane przede wszystkim wojną na Ukrainie, w ciągu trzech miesięcy wpędziły w ubóstwo 71 mln ludzi - poinformowano w raporcie opublikowanym w czwartek przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Zaznaczono, że w wyniku wojny poziom ubóstwa wzrósł znacznie szybciej, niż w szczycie pandemii Covid-19.

szm/ ap/