"Dla nas ważne jest, aby utrzymać porozumienie nuklearne z Iranem w takim kształcie, jak obecnie. Renegocjacja naszym zdaniem jest niemożliwa" - oświadczyła Mogherini na konferencji prasowej przed spotkaniem ministrów obrony państw NATO w Brukseli. Przyszłość krytykowanego przez prezydenta USA Donalda Trumpa porozumienia była głównym tematem jej dwudniowych rozmów w Waszyngtonie.

Mogherini podkreśliła, że w Waszyngtonie spotkała się z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencja Energii Atomowej (MAEA) Yukiyą Amano, który potwierdził w rozmowie z nią, że agencja ma wystarczający dostęp do Iranu, by móc ocenić, czy realizuje on zapisy porozumienia. Powiedziała też, że UE ma zaufanie do MAEA, która jest agencją niezależną i wyspecjalizowaną.

Wcześniej, na zakończenie wizyty w USA, szefowa unijnej dyplomacji stwierdziła w rozmowie z dziennikarzami, że stanowisko UE wobec umowy nuklearnej jest jednolite. Ostrzegła, że Stanom Zjednoczonym grozi "izolacja na arenie międzynarodowej", jeśli będą się starać renegocjować niektóre warunki porozumienia, czego domaga się Trump.

Mogherini dopytywana w środę, czy widzi możliwość nałożenia na Iran sankcji związanych z jego programem rozwoju rakiet balistycznych, odpowiedziała, że należy oddzielić tę kwestię od porozumienia nuklearnego. Podobnie - jak mówiła - należy potraktować osobno kwestię zaangażowania Iranu w konflikt w Syrii i Jemenie. Dodała, że tymi problemami UE zajmuje się oddzielnie; podkreśliła, że w tym właśnie kontekście utrzymane zostały na przykład sankcje nałożone na Teheran.

Międzynarodowa umowa zmierzająca do powstrzymania prac Iranu nad produkcją broni atomowej została zawarta z władzami w Teheranie w lipcu 2015 roku przez Chiny, Francję, Rosję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone - pięć mocarstw nuklearnych, które są zarazem stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ - oraz przez Niemcy i UE.

W zamian za rezygnację Iranu z dalszych prac nad bronią nuklearną i zgodę na przeprowadzanie międzynarodowych inspekcji irańskich urządzeń nuklearnych Rada Bezpieczeństwa ONZ zgodziła się na zniesienie sankcji wobec Iranu.

Trump w ubiegłym miesiącu odmówił poświadczenia, że Iran spełnia warunki tej międzynarodowej umowy zawartej za prezydentury jego demokratycznego poprzednika Baracka Obamy. Obecny prezydent USA uzależnił takie poświadczenie oraz ewentualne ukaranie Iranu dodatkowymi sankcjami za złamanie warunków porozumienia nuklearnego od decyzji Kongresu.

Amerykańscy ustawodawcy pracują obecnie nad poprawkami do ustawy, która zobowiązuje prezydenta USA do poświadczania co kwartał, że Iran spełnia warunki umowy.

Mogherini była pytana w środę również o planowane pogłębienie współpracy pomiędzy NATO i UE w dziedzinie obronności. Szefowa unijnej dyplomacji powiedziała, że planowane zwiększenie mobilności wojsk na obszarze Unii jest dobrym przykładem koordynacji działań obydwu instytucji.

„Istnieją zarówno krajowe, jak i ogólnounijne regulacje prawne, nad którymi będziemy musieli się zastanowić. UE robi to już ze swojej strony. I jest to akurat przykład, jak kwestie dotyczące i NATO, i UE mogą być rozwiązane przez samą Unię również z pożytkiem dla Sojuszu” – powiedziała. Zdaniem szefowej unijnej dyplomacji konkretnych rozwiązań ze strony UE można się spodziewać już w ciągu najbliższych kilku dni.

>>> Czytaj też: Liga Państw Arabskich poparła Arabię Saudyjską w sporze z Iranem. "Konflikt godny pożałowania"