Komitet Regionów, w którym zasiadają samorządowcy ze wszystkich 27 państw UE, jest pierwszą instytucją, która w przyjętej w piątek rezolucji wezwała do zniesienia patentów na szczepionki. Według samorządowców niedawny wzrost liczby zakażeń na innych kontynentach zwiększył presję na zawieszenie praw własności intelektualnej, aby zmaksymalizować produkcję szczepionek i zapewnić do nich sprawiedliwy dostęp.

Przewodniczący Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas podkreślił, że opieka zdrowotna jest podstawowym prawem człowieka, a pandemia stanowi „fundamentalne zagrożenie” dla zdrowia na świecie, niespotykane od pokoleń. „Nie ma miejsca na nacjonalizm szczepionkowy” – oświadczył.

Zdaniem Greka Unia Europejska musi nadal dawać przykład, chroniąc wszystkich swoich obywateli i „nie pozostawiając w tyle” żadnego regionu, miasta ani gminy. Cicikostas zauważył przy tym, że przy wsparciu funduszy unijnych naukowcy, przemysł i organy regulacyjne wykonali znakomitą pracę, opracowując skuteczną szczepionkę tak szybko. „Unia Europejska musi pokazać, że jest wierna solidarności i jej wartościom, zapewniając tymczasowe uwolnienie patentów na szczepionki Covid-19 i zwiększając produkcję szczepionek, aby pomóc każdej społeczności na świecie” – dodał.

Samorządowcy podczas debaty nad rezolucją zwracali uwagę, że pandemia zabiła już więcej ludzi niż bitwy pod Verdun i Stalingradem i aby ją zakończyć, potrzeba będzie na świecie miliardów szczepionek rocznie. Dlatego UE musi - ich zdaniem - dopilnować, aby duże firmy farmaceutyczne wywiązywały się ze swoich zobowiązań w zakresie dostaw; potrzebne jest również zwiększenie produkcji.

Reklama

Stany Zjednoczone zapowiedziały w środę, że rozpoczną negocjacje w Światowej Organizacji Handlu (WTO) w celu poluzowania przepisów dotyczących patentów, z których korzystają firmy farmaceutyczne. Następnego dnia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że Unia Europejska jest gotowa przedyskutować każdą propozycję rozwiązania kryzysu.

Komitet Regionów jest organem doradczym UE złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli ze wszystkich 27 państw członkowskich. Komisja Europejska, Rada UE i Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania opinii Komitetu w sprawach dotyczących samorządów m.in. w kwestiach opieki zdrowotnej. (PAP)