Premier Mateusz Morawiecki przybył w środę do Brukseli, gdzie uczestniczy w szczycie Partnerstwa Wschodniego. Morawiecki mówił w czasie konferencji prasowej o swoich rozmowach z Komisją Europejską.

"Chcę (...) powiedzieć, że tutaj w Brukseli podjąłem dodatkowe wysiłki, aby przekonać Komisję Europejską, że czas jest szczególny. Czas jest szczególny, ponieważ te manipulacje gazowe, ponieważ bardzo wysokie ceny, które są wynikiem polityki klimatycznej UE, ceny energii elektrycznej, ceny różnych nośników elektrycznych powodują, że zwykli Polacy, zwykłe polskie rodziny niestety na tym cierpią" - powiedział premier Morawiecki.

Reklama

"Dlatego skłaniam Komisję Europejską i rozmawiam tutaj, aby otrzymać zgodę na obniżenie VAT-u na paliwo z 23 proc. na 8 proc. To się znacząco przełoży na obniżkę cen paliw" - zapewnił szef polskiego rządu.

Zaznaczył, że pierwsza obniżka będzie widoczna za kilka i kilkanaście dni. "Bo tu zadziałaliśmy natychmiast" - dodał.

"W innych obszarach jesteśmy skrępowani, niestety, przepisami europejskimi. Ale rozmawiałem z przewodniczącą Ursulą von der Leyen na ten temat i rozmawiałem z komisarzem odpowiedzialnym za gospodarkę Paolo Gentilonim, czy jednak UE nie dało się przekonać, co do tego, że trzeba teraz to zrobić. Trzeba umożliwić obniżkę VAT-u na paliwa i Polska natychmiast wtedy obniży VAT na paliwa na pierwsze półrocze, 6 pierwszych miesięcy od najbliższego roku" - powiedział.

Jak dodał, rozmawiał z Gentilonim i von der Leyen także o obniżce VAT na żywność. "Po moich rozmowach z przewodniczącą von der Leyen dzisiaj i komisarzem Paulem Gentilonim jestem ostrożnym optymistą, że tutaj osiągniemy nasz cel i będziemy mogli zaproponować znaczącą obniżkę podatków, taką obniżkę, jakiej nie było, żeby przydusić inflację w dół i ulżyć obywatelom Polski" - ocenił premier.

Premier: Walczymy o bezprecedensową w historii członkostwa Polski w UE obniżkę podatków

Szef polskiego rządu, który od środy przebywa w Brukseli, mówił podczas konferencji o swoich rozmowach z unijnymi komisarzami ws. obniżki podatków. Temat ten poruszył także w swoim wpisie w mediach społecznościowych. "Jestem po kolejnej rozmowie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen" - napisał na Facebooku.

"W ramach wyznaczonych przez Komisję Europejską dotychczas zrobiliśmy wszystko, co było możliwe. Obniżyliśmy podatki i akcyzę na gaz ziemny, energię elektryczną, ciepło i paliwo do minimalnych poziomów" - napisał Morawiecki. "Już samo to dało wielomiliardowe oszczędności dla milionów polskich rodzin" - zaznaczył. "Walczymy o jeszcze większą, bezprecedensową w historii członkostwa Polski w UE obniżkę! Rozmowy wciąż trwają" - dodał.

Jak podkreślił szef rządu, Polska chce obniżki VAT na żywność z 5 proc. do zerowej stawki, a na paliwo z 23 proc. do 8 proc. "Pracujemy nad finalnym rozwiązaniem, które mogłoby być wprowadzone natychmiast" - poinformował Morawiecki.