Do końca tego roku UE zbada możliwość uruchomienia „solidarności, wzajemnej pomocy i mechanizmów reagowania kryzysowego na wypadek ataków z kosmosu lub zagrożeń dla zasobów zlokalizowanych w przestrzeni kosmicznej” – wynika z projektu Komisji Europejskiej, do którego dotarła agencja Bloomberg. Dokument, który ma być zaprezentowany w przyszłym tygodniu, wciąż może ulegać zmianom.
W ramach planów obronnych, Komisja Europejska chce poszerzyć istniejący mechanizm odpowiedzi na zagrożenia dla systemu Galileo i objąć nim również program kosmiczny UE.
Unia chce także stworzyć nowe platformy zajmujące się wymianą informacji wywiadowczych na temat cyberzagrożeń oraz identyfikować luki, aby przeciwdziałać zagrożeniom hybrydowym – wynika z dokumentu. Wśród celów UE znajdzie się również zwiększenie inwestycji w badania w sektorze obronności.
Dodatkowo KE wezwie państwa UE, aby nie ograniczały eksportu tych technologii i sprzętu wojskowego za granicę, które rozwijano w ramach wspólnych działań.
Ostateczna wersja dokumentu w marcu
Dokument wskazuje sposoby, w które ciała wykonawcze UE mogą przyczynić się do wzmocnienia i uzupełnienia tzw. Kompasu strategicznego. Kompas nakreśla priorytety UE w zakresie obronności i mówi o potrzebie utworzenia wspólnych sił wojskowych do 2025 roku.
Przywódcy UE mają zatwierdzić ostateczną wersję dokumentu w marcu, ale wysiłki mające na celu wzmocnienie zdolności militarnych UE już teraz spotykają się ze sprzeciwem niektórych krajów UE, obawiających się, że może to spowodować konflikt kompetencji względem sojuszu NATO.
Rzecznik KE odmówił komentarza do czasu oficjalnego zaprezentowania dokumentu.