"Głównym celem jest dokonanie przeglądu strategii obronnej (…) i oceny całkowicie zmienionej sytuacji bezpieczeństwa i od tego, przede wszystkim od decyzji politycznej, należy rozpocząć precyzyjne planowanie sił w regionie” – powiedział dziennikarzom Landsbergis, wyrażając opinię, „że uda się to osiągnąć".

Litewski szef dyplomacji powiedział, że „zarówno Polska, jak i kraje bałtyckie muszą mieć strategię pełnej obrony, w której się wskazuje, że ani jeden centymetr kwadratowy naszej ziemi nie zostanie zniszczony, będzie broniony, a za tym muszą iść konkretne działania”.

„Widzimy, że pewne zdolności są rozmieszczane w Polsce i jestem przekonany, że tego rodzaju zdolności muszą być rozmieszczone również w krajach bałtyckich" - powiedział minister.

Obecnie na Litwie stacjonuje około 3 tys. 500 żołnierzy sojuszniczych, z których większość to Amerykanie i Niemcy dowodzący wielonarodowym batalionem NATO. Strona litewska spodziewa się, że te siły zostaną zwiększone co najmniej dwukrotnie.

Reklama

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zapewnił w środę, że Litwa jest gotowa na zwiększenie obecności wojsk sojuszniczych.

„Przeznaczyliśmy na ten cel dodatkowy budżet, będziemy rozwijać naszą infrastrukturę, zbudujemy nowe poligony. Sytuacja jest taka, że musimy to zrobić bardzo szybko, bo czas nie jest naszym sprzymierzeńcem" - zaznaczył szef państwa.