"Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o skierowaniu do Polski uzasadnionej opinii w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego i jego niedawnego orzecznictwa" – czytamy w komunikacie.

22 grudnia 2021r. Komisja Europejska skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia, w którym wyraziła obawy dotyczące orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, w szczególności jego orzeczeń z 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r. W orzeczeniach tych Trybunał Konstytucyjny uznał postanowienia Traktatów UE za niezgodne z Konstytucją RP, a tym samym, zdaniem Komisji, naruszył art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej oraz ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa Unii oraz wiążącego skutku orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości.

W tym samym wezwaniu do usunięcia uchybienia Komisja uznała również, że Polska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej, ponieważ ze względu na nieprawidłowości w procedurach mianowania trzech sędziów w grudniu 2015 r. oraz przy wyborze prezesa w grudniu 2016 r.

"Trybunał Konstytucyjny nie spełnia już wymogu niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego uprzednio na mocy prawa" - czytamy dalej.

Reklama

W odpowiedzi Polski na wezwanie do usunięcia uchybienia, otrzymanej w dniu 18 lutego 2022 r., zabrakło odniesienia do zastrzeżeń Komisji, wskazano.

Z tego względu dzisiaj Komisja postanowiła podjąć kolejne działanie w postępowaniu w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, kierując do Polski uzasadnioną opinię. Polska ma teraz dwa miesiące na wprowadzenie niezbędnych środków w celu zapewnienia zgodności z prawem UE, w przeciwnym razie Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.

(ISBnews)