Wsparcie dla Ukrainy

We wtorek odbyło się posiedzenia Rady ECOFIN w Brukseli. W posiedzeniu szefów resortów finansów UE udział wzięła minister Magdalena Rzeczkowska – podało Ministerstwo Finansów we wtorkowym komunikacie. Jak wynika z informacji resortu, ministrowie omówili konsekwencje gospodarcze i finansowe wojny w Ukrainie dla UE i państw członkowskich. Szczególną uwagę poświęcili rosnącym cenom energii i ich wpływowi na sektor finansowy

„Polska popiera propozycję szerszego, strukturalnego instrumentu wsparcia finansowego dla Ukrainy na 2023 r. Z uwagą przyjęliśmy propozycje dot. finansowania pożyczek na rzecz Ukrainy. W naszej ocenie proces zaciągania pożyczek powinien odbywać się w sposób opłacalny, elastyczny i racjonalny finansowo, a także gwarantować szybką i zgodną z potrzebami dostępność środków dla Ukrainy” – powiedziała cytowana w komunikacie minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Reklama

MF podało także, ze ministrowie omówili propozycje zmian w dyrektywie dotyczącej opodatkowania pojazdów. Ich celem jest zapewnienie państwom członkowskim większej swobody w obniżaniu podatków od pojazdów, zwłaszcza poprzez redukcję minimalnych poziomów opodatkowania określonych w dyrektywie. Prace na szczeblu technicznym będą kontynuowane w celu osiągnięcia porozumienia w najbliższych tygodniach.

Reguły fiskalne

Resort poinformował również, że podczas listopadowego posiedzenia ECOFIN ministrowie finansów zapoznali się z oceną unijnych reguł fiskalnych, przedstawioną przez przewodniczącego Europejskiej Rady Budżetowej w ramach rocznego raportu, który został opublikowany 26 października 2022 r. Raport zawiera ocenę i wytyczne dotyczące wdrażania ram budżetowych w Unii Europejskiej. Stanowi także wkład EFB w dyskusję nt. przeglądu europejskich ram zarządzania gospodarczego.

„Z zadowoleniem przyjmujemy propozycje położenia większego nacisku w nadzorze budżetowym na ustabilizowanie zadłużenia i redukcję nadmiernego zadłużenia. W tym zakresie należy w większym stopniu opierać się na bardziej obserwowalnych zmiennych. Reguły powinny być prostsze, przewidywalne i bardziej zrozumiałe, zarówno dla decydentów, jak i opinii publicznej, a oceny Komisji Europejskiej powinny być mniej uznaniowe” - powiedziała minister Rzeczkowska.

Z komunikatu wynika także, że Magdalena Rzeczkowska zadeklarowała otwartość na propozycję dodatkowej zdolności fiskalnej, przedstawionej w raporcie EFB.

„Jest to jednak propozycja o charakterze bardziej średnioterminowym. A już obecnie trzeba uwzględnić w ramach budżetowych obecne wyzwania dla polityki gospodarczej na szczeblu UE, takie jak wydatki na obronę. W naszej ocenie troska o dobro wspólne, jakim jest wolność i szeroko rozumiane bezpieczeństwo wymaga natychmiastowej zmiany traktowania wydatków obronnych poszczególnych państw członkowskich. Jest to szczególnie ważna kwestia dla państw członkowskich, które znajdują się na wschodniej granicy UE” – stwierdził minister finansów. (PAP)

autor: Marek Siudaj