Macron stwierdził, że budżet obronny na lata 2019-2025 miał odwrócić trend po "chronicznym" niedoinwestowaniu z poprzednich dekad. Nowy budżet na lata 2024-2030 nazwał programem transformacji mającym na celu przystosowanie wojska do udziału w konflikcie o wysokiej intensywności, co stało się pilnym zadaniem w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę.

"Francja ma i będzie miała wojska gotowe na wyzwania stulecia" - powiedział Macron w piątkowym przemówieniu skierowanym do personelu wojskowego w bazie lotniczej Mont-de-Marsan w południowo-zachodniej Francji.

Prezydent oświadczył ponadto, że Francja musi być gotowa na "nagromadzenie się zagrożeń" i "bezprecedensowe" konflikty. Odwołał się m.in. do wojny hybrydowej, cyberataków na infrastrukturę krytyczną i groźby terroryzmu. Macron obiecał też zwiększenie o prawie 60 proc. budżetu przeznaczonego na działania francuskiego wywiadu wojskowego.

Prezentacja budżetu na obronność była oczekiwana z niecierpliwością, ponieważ wojna na Ukrainie uwydatniła słabości francuskiego wojska - oceniła agencja AFP. Odpowiednia ustawa ma zostać skierowana do francuskiego parlamentu w marcu.

Reklama

kjm/ mms/