Zatrzymać rosyjską machinę wojenną

W ramach nowych sankcji rozszerzone mają zostać zakazy eksportowe obejmujące technologie i części, które zidentyfikowano w rosyjskim sprzęcie wojskowym, rozmieszonym w Ukrainie – mówi pragnący zachować anonimowość informator agencji Bloomberg.

Komisja Europejska ma również zaproponować sankcje eksportowe na ciężkie pojazdy, w tym ciężarówki i maszyny zazwyczaj wykorzystywane w leśnictwie i rolnictwie. W grę wchodzą również ograniczenia eksportowe na rosyjską gumę i asfalt – donoszą źródła.

Kolejny, dziesiąty już pakiet sankcji, może również obejmować konkretne osoby – wynika z informacji osób zbliżonych do sprawy. Unia Europejska może chcieć poszerzyć grono objętych restrykcjami o kolejne osoby związane z Grupą Wagnera. Z wiedzy informatorów wynika, że na to rozwiązanie szczególnie naciska Francja.

Dyskutowane rozwiązania mają też zapobiec próbom obchodzenia obowiązujących już sankcji poprzez wprowadzenie zakazu sprzedaży kluczowych produktów i technologii do krajów trzecich, które następnie dostarczały je Rosji.

Banki i Rosatom budzą kontrowersje

Wśród omawianych elementów sankcji znajdują się również ograniczenia dotyczące kolejnych banków, ale niektóre państwa są temu przeciwne – wynika z informacji osób zbliżonych do sprawy.

Również mało prawdopodobne jest, że nowe sankcje obejmą rosyjską firmę energetyczną Rosatom, gdyż takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się wiele krajów.

Nowy pakiet do 24. lutego

Ostateczny skład nowego pakietu sankcji nie został jeszcze zatwierdzony i może jeszcze ulec zmianie. Unijne sankcje, aby mogły być wprowadzone, muszą zostać najpierw zatwierdzone przez wszystkie państwa członkowskie. Ambasadorowie będą dyskutować nad sankcjami pod koniec tygodnia, aby móc zatwierdzić nowy pakiet do 24. lutego, kiedy przypada pierwsza rocznica pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.