"54 etapy i cele pośrednie, które zostały w zadowalający sposób zrealizowane w ramach trzeciego wniosku o płatność, wskazują na znaczny postęp we wdrażaniu włoskiego krajowego planu odbudowy i zwiększania odporności. Obejmują one szeroko zakrojone reformy transformacyjne w obszarach prawa konkurencji, wymiaru sprawiedliwości, administracji publicznej i podatkowej, a także edukacji, rynku pracy i systemu opieki zdrowotnej" - podała KE.

Wniosek o płatność obejmuje również inwestycje mające na celu wspieranie transformacji cyfrowej i ekologicznej oraz wsparcie badań, innowacji i edukacji. Komisja przesłała teraz swoją pozytywną wstępną ocenę do Komitetu Ekonomiczno-Finansowego (EFC) z prośbą o opinię, która ma zostać wydana w ciągu maksymalnie czterech tygodni. Po przyjęciu decyzji przez Komisję może nastąpić wypłata Włochom kwoty 18,5 mld euro.

Rzym otrzymał już dwie transze środków, ale trzecią zamroziła KE z uwagi na to, że niezrealizowane zostały tzw. kamienie milowe.

Zdaniem włoskiego rządu nie było to możliwe ze względu na negatywne skutki gospodarcze wojny Rosji przeciwko Ukrainie i wysoką inflację. W efekcie premier Giorgia Meloni uznała, że plan inwestycji Włoch w ramach Funduszu Odbudowy musi zostać zrewidowany i uzyskała zgodę Brukseli na przedstawienie odnowionej wersji.

Reklama

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)