Wniosek Rady Europejskiej opiera się na sprawozdaniu PE z czerwca 2023 roku, które zapoczątkowało proces wynikający ze zmian demograficznych w UE od czasu wyborów w 2019 roku. Po jednym dodatkowym mandacie otrzymały Belgia, Dania, Irlandia, Łotwa, Austria, Polska, Finlandia, Słowacja i Słowenia, a po dwa dodatkowe mandaty - Hiszpania, Francja i Holandia.

Eurowybory 2024

Europarlament podjął decyzję 515 głosami za, przy 74 przeciw i 44 głosach wstrzymujących się. W nadchodzących wyborach europejskich, 6–9 czerwca 2024 roku, uwzględniona zostanie nowa liczba mandatów poselskich.

Reklama

PE kontra RE

Podczas debaty poprzedzającej głosowanie europosłowie skrytykowali próbę wywierania przez Radę Europejską wpływu na PE w zakresie jego kompetencji budżetowych i przypomnieli o niezależności europarlamentu. Współsprawozdawcy wyrazili ubolewanie, że Rada Europejska nie poinformowała natychmiast PE o zamiarze odejścia od pierwotnego wniosku, zarówno pod względem ogólnej liczby miejsc, jak i przepisów dotyczących ogólnoeuropejskiego okręgu wyborczego.mandatów

Demografia decyduje o liczbie mandatów

Przed każdymi wyborami skład PE podlega ocenie zgodnie z zasadami określonymi w traktatach - tj. liczba posłów nie przekracza 750, nie licząc przewodniczącego, reprezentacja obywateli ma charakter degresywnie proporcjonalny i na każde państwo członkowskie przypada nie mniej niż sześć i nie więcej niż 96 mandatów - oraz w oparciu o najnowsze dane demograficzne.

Z Brukseli Łukasz Osiński