Miała ona lobbować na rzecz Ubera zaraz po zakończeniu pracy w Komisji Europejskiej, co jest niezgodne z zasadami tej instytucji.

O zamknięciu dochodzenia rzecznik KE poinformował portal Politico. Przed Bożym Narodzeniem również Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) zamknął sprawę, nie stwierdzając żadnych naruszeń przepisów dotyczących komisarzy UE i przekazał swoje ustalenia przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen.

W 2022 roku brytyjskie dziennik "Guardian" opublikował około 124 tys. dokumentów z lat 2013-2017 na temat działalności lobbingowej Ubera w około 40 krajach.

Wskazywały one m.in., że była komisarz Kroes miała naruszyć zasady etyki KE, zaczynając lobbować na rzecz amerykańskiej korporacji zaraz po złożeniu urzędu i przed upływem wymaganych 18 miesięcy.

Reklama

Holenderka od 2004 roku była komisarzem UE ds. konkurencji, a w kolejnej kadencji KE, która zakończyła się w roku 2014, pełniła funkcję wiceprzewodniczącej i komisarz ds. agendy cyfrowej.

Dokumenty, które ujawnił "Guardian", pokazują, że Kroes osobiście kontaktowała się z holenderskimi władzami i zaproponowała zorganizowanie spotkań z byłymi unijnymi komisarzami na długo przed zakończeniem 18-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)