​Limit płatności gotówką 10 tys. euro

W Unii Europejskiej mają zostać w przyszłości zakazane płatności gotówkowe na kwotę powyżej 10 000 euro. Jak uzasadnia Bruksela, ma to na celu przeciwdziałanie praniu pieniędzy. Jak zapowiedziała Rada Europejska, negocjatorzy z Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich uzgadniają odpowiednie regulacje. Przy dużych płatnościach gotówkowych należy sprawdzać tożsamość klientów, którzy dokonują transakcji gotówkowej o wartości od 3 000 do 10 000 euro, a w razie potrzeby zgłaszać podejrzane zachowania. Państwa członkowskie będą miały możliwość nałożenia niższego maksymalnego limitu.

W uzasadnieniu czytamy, że podmioty, których dotyczą te ustalenia, jak instytucje finansowe, banki, agencje nieruchomości, podmioty świadczące usługi zarządzania aktywami, kasyna, handlowcy – odgrywają kluczową rolę w ramach przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, ponieważ mają najwięcej możliwości wykrywania podejrzanych działań.

Reklama

Nowe zasady także w sektorze kryptowalut

Nowe zasady obejmą większość sektora kryptowalut, zmuszając wszystkich dostawców usług w zakresie aktywów kryptograficznych do zachowania należytej staranności wobec swoich klientów. Oznacza to, że będą musieli weryfikować fakty i informacje na temat swoich klientów, a także zgłaszać podejrzane działania. Dodatkowo nałożony zostanie na nich obowiązek stosowania środki należytej staranności wobec klienta przy przeprowadzaniu transakcji o wartości 1000 euro lub więcej.

Inne sektory, których dotyczy obowiązek należytej staranności wobec klienta i obowiązki sprawozdawcze, to handlowcy towarami luksusowymi, takimi jak metale i kamienie szlachetne, jubilerzy, zegarmistrzowie i złotnicy. Podmiotami obowiązanymi staną się także podmioty sprzedające luksusowe samochody, samoloty i jachty oraz dobra kultury (np. dzieła sztuki).

Od 2029 r. nowymi regulacjami będą objęte także silne finansowo kluby piłkarskie. Rada stwierdziła, że zawodowa piłka nożna, w ramach której inwestowane są miliardy euro z krajów trzecich, jest postrzegana jako potencjalne narzędzie do prania pieniędzy w Europie. Dotyczy to przede wszystkim najbogatszych klubów z pięciu najsilniejszych lig w Europie.

Według obliczeń Komisji Europejskiej, każdego roku na świecie „prane” jest od 715 mld euro nawet do 1,87 biliona euro. Jest to 2-5 proc. globalnego PKB.