Gazeta przytacza zdarzenie z 3 kwietnia, kiedy to policja wywiozło około 100 osób, które nie posiadały dokumentów, głównie rodzin z dziećmi, z placu przed paryskim ratuszem do ośrodka w Besancon, oddalonego od stolicy o ponad 400 km.

Czystki z okazji Olimpiady

"Sytuacja wymyka się spod kontroli. Jeszcze przed końcem ferii zimowych, 31 marca, zaobserwowaliśmy wzrost liczby eksmisji i interwencji policji" – powiedział rzecznik kampanii Druga Strona Medalu Paul Alauzy, cytowany przez francuski dziennik.

Reklama

Akcja prowadzona jest na rzecz osób bezdomnych, migrantów i innych grup społecznych i ma na celu zwrócenie uwagi na potencjalne konsekwencje Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu dla najbiedniejszych mieszkańców stolicy.

Likwidacja koczowisk przyspieszyła

Jak podaje "Le Monde", w ciągu dwóch pierwszych tygodni marca br. doszło do 33 eksmisji i przesiedleń, w kwietniu 2023 r. było ich 19. Gazeta informuje, że sama liczba eksmisji z obozów, slumsów i skłotów podwoiła się w ciągu 4 lat.

Według szacunków paryskiej policji ze stycznia br. na ulicach miasta mieszka około 4,2 tys. osób.

Ośrodki recepcyjne są, brakuje chętnych?

Władze regionu Ile-de-France oddały w kwietniu 2023 r. dziesięć ośrodków recepcyjnych dla osób w kryzysie bezdomności. Kilka stowarzyszeń pomocowych uznało ich otworzenia za początek "czystek społecznych" związanych ze zbliżającymi się igrzyskami – donosi "Le Monde".

Władze Paryża zaprzeczają temu, tłumacząc, że rozszerzają one już istniejący system pomocy dla osób w kryzysie bezdomności. Biuro mer Paryża Anne Hidalgo już zapowiedziało, że jeszcze przed igrzyskami w budynkach dawnych szkół powstanie 1 tys. miejsc dla osób potrzebujących.

Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się w dniach od 26 lipca do 11 sierpnia.

mzb/ adj/