Kluczowe znaczenie niedzielnych wyborów dla Polski w UE

Szejna - lider małopolsko-świętokrzyskiej listy w wyborach do PE - przekonywał w środę w Kielcach, że niedzielne głosowanie będzie kluczowe dla bezpieczeństwa i znaczenia Polski w UE.

„Silna Polska w silnej UE to nie tylko nasze hasło, to nasz cel i nasze marzenie. Wybory 9 czerwca są kluczowe dla naszej polityki zagranicznej i dla naszej pozycji w Unii Europejskiej. Będziemy wzmacniać pozycję Polski w kwestiach obronnych. Jest to niezmiernie istotne w kontekście nie tylko wojny w Ukrainie, ale również konfliktu na Bliskim Wschodzie” – podkreślił.

Dodał, że do PE idzie z sześciopunktowym programem; będzie zabiegał m.in. o europejski fundusz mieszkaniowy, wspólną politykę obronną UE, prawa kobiet i mniejszości. Wśród priorytetów wymienił także podjęcie działań na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska, wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej i powstanie szybkiej kolei, łączącej Polskę z krajami wspólnoty.

Wsparcie ministra ds. równości dla kandydatury Szejny

Poparcia Szejnie udzieliła w środę w Kielcach ministra ds. równości Katarzyna Kotula, która zaznaczyła, że 20 lat obecności Polski w UE to dobry moment na podsumowanie i na spojrzenie w przyszłość. „Dzisiaj UE musi stawiać sobie ambitniejsze cele, musi być Europą dla każdego człowieka, zajmować się sprawami, które zwykłym ludziom są po prostu bliskie” – powiedziała.

Zwróciła przy tym uwagę na postulat europejskiego funduszu mieszkaniowego i pakiet pracowniczy, w skład którego weszłaby m.in. płaca minimalna. „Lewica mówi otwarcie: nasze europosłanki i europosłowie będą walczyć o likwidację darmowych staży. Każdy młody człowiek dostanie 3,5 tys. zł na rękę za odbycie stażu, jeśli ten staż będzie w niepełnym wymiarze godzin, to wtedy będzie to 22 zł na rękę. Nie może być tak, że dzisiaj tę pracę wykorzystuje się w bardzo różny sposób i młodzi ludzie nie dostają żadnej zapłaty” – oceniła.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 9 czerwca. Polacy wybiorą 53 europosłów.