Zmagania parlimpijczyków rozpoczną się 28 sierpnia, a zakończą 8 września. Wcześniej nie było jasne, czy ze względów bezpieczeństwa bary będą dostępne przez całe noce w dniu otwarcia i zamknięcia.
Jak poinformowano w zarządzeniu prefekta, igrzyska są "częścią bezpłatnych uroczystości organizowanych przez miasto Paryż, poza obiektami zawodów [...], a ceremonie otwarcia i zamknięcia mają wyjątkowy charakter". Upomniano jednak właścicieli barów i pubów, że "nawet w tych wyjątkowych okolicznościach nadal są odpowiedzialni za utrzymanie porządku publicznego w swoich lokalach".
Jak decyzja prefekta wpłynie na branżę gastronomiczną
Szacuje się, że w Paryżu istnieje około 15 000 różnego rodzaju obiektów gastronomicznych, które będą mogły także, zgodnie z decyzją prefekta, serwować posiłki na wynos przez cała noc.
W marcu niektóre z dzielnicowych stowarzyszeń mieszkańców protestowały przeciwko decyzji burmistrz Paryża, Anne Hidalgo o udzieleniu pozwolenia na serwowanie posiłków do północy zamiast zwyczajowej godziny 22.00.
Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa podczas Igrzysk
Porządku i bezpieczeństwa podczas Igrzysk XXXIII Olimpiady oraz paralimpiady będzie strzegło każdego dnia 5 tysięcy żołnierzy, około 30 tys. policjantów i żandarmów oraz około 17 tys. agentów ochrony.
Ceremonia otwarcia olimpiady poza stadionem po raz pierwszy
Po raz pierwszy w historii ceremonia otwarcia olimpiady odbędzie się poza stadionem - na barkach płynących Sekwaną. Udział będzie mogło w niej wziąć około 100 tys. osób, które zajmą płatne miejsca na brzegu rzeki. Dalsze kilkaset tysięcy - z bezpłatnymi wejściówkami, będzie mogło oglądać paradę z wyższych poziomów nabrzeży. W przypadku zwiększenia zagrożenia atakiem terrorystycznym ceremonia może zostać ograniczona do Placu Trocadero lub nawet przeniesiona na Stade de France.(PAP)
olga/ krys/