Pamiętnik zatytułowany "Permanent record" (ang. ciągły zapis) ukazał się we wtorek. Zdaniem ministerstwa sprawiedliwości Snowden złamał prawo, ponieważ opublikował wspomnienia, choć podpisał z NSA i CIA, drugim swym byłym już pracodawcą, umowy o zachowaniu poufności - wyjaśnia dziennik "USA Today".

Ponadto Snowden nie przedstawił agencjom treści książki przed jej opublikowaniem oraz występował publicznie omawiając, w ramach promocji książki, sprawy dotyczące działań wywiadu.

Resort nie zabiega o wstrzymanie dystrybucji książki Snowdena, która została wydana jednocześnie w ponad 20 krajach.

Po ujawnieniu w 2013 roku informacji o inwigilacji prowadzonej przez NSA Snowden uciekł z kraju, został oskarżony w USA o szpiegostwo i schronił się w Rosji, gdzie uzyskał azyl polityczny i prawo stałego pobytu. Przyznany mu azyl ma obowiązywać co najmniej do 2020 roku.

Reklama

Snowden dowiódł, że NSA za zgodą niektórych dostawców usług sieciowych i firm telekomunikacyjnych prowadziła inwigilację międzynarodowych rozmów telefonicznych obywateli USA oraz serwisów społecznościowych.

Historia jego życia została częściowo opowiedziana w nagrodzonym Oscarem filmie dokumentalnym Laury Poitras "Citizenfour" oraz filmie Olivera Stone'a "Snowden". W 2014 roku wydawnictwo Metropolitan Books opublikowało książkę "Snowden. Nigdzie się nie ukryjesz" Glenna Greenwalda, amerykańskiego prawnika i dziennikarza, który współtworzył publikowane w "Guardianie" materiały na podstawie informacji zgromadzonych przez Snowdena i za co został uhonorowany prestiżową Nagrodą Pulitzera.

>>> Czytaj też: Libra już budzi lęk. Dlaczego banki centralne na całym świecie boją się waluty Facebooka?